Jednou vetou

Použitie sily v Kerčskom prielive je neprijateľné, uviedla Mogheriniová

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová .

Foto: TASR/AP

Európsku úniu "vystrašilo" použitie sily Ruskom v nedeľu voči ukrajinským lodiam v Kerčskom prielive a tento incident označila za "neprijateľný". Šéfka európskej zahraničnej politiky Frederica Mogheriniová to uviedla v stredu vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra DPA.

Únia „očakáva, že Rusko v súlade s medzinárodným právom zaručí neobmedzený a voľný prechod cez Kerčský prieliv do a z Azovského mora“, uvádza sa vo vyhlásení.

Schôdzka Trump-Putin je rovnako potrebná na oboch stranách, tvrdí Ušakov

„Vyzývame všetkých, aby sa maximálne zdržali, aby došlo okamžite k deeskalácii situácie,“ pokračovala Mogheriniová. „V tejto súvislosti tiež dôrazne vyzývame Rusko, aby bezvýhradne a bezodkladne prepustilo zadržané plavidlá, ich posádku a vybavenie.“

Ruské pobrežné hliadky spustili v nedeľu v oblasti Kerčského prielivu medzi Čiernym a Azovským morom streľbu na trojicu lodí ukrajinského vojenského námorníctva a následne plavidlá i námorníkov zajali.

Všetci ukrajinskí námorníci zajatí pri Kerčskom incidente sú už vo väzbe

Ukrajinský parlament v reakcii na tieto udalosti schválil vyhlásenie stanného práva. Rusko tvrdí, že plavidlá ukrajinských námorných síl narušili ruské štátne hranice, nereagovali na výzvy a dopustili sa nebezpečného manévrovania. Všetkých námorníkov vzali do väzby.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia