Jednou vetou

Povstalci v Sýrii hovoria o zvýšenom nápore armády na Idlib a okolie

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Sýrski povstalci v noci na nedeľu oznámili, že sýrska armáda a jej spojenci zintenzívňujú útoky na demilitarizovanú zónu na severozápade krajiny s cieľom narušiť nedávnu rusko-tureckú dohodu, ktorá má zabrániť rozsiahlej ofenzíve na túto poslednú vzbúreneckú baštu. Píše o tom agentúra Reuters.

Povstalci tvrdia, že armáda stovkami mínometných a raketových útokov zosilnila bojový nápor na celý reťazec vzbúrencami obsadených dedín a miest v provinciách Hamá, Idlib a Lázikíja.

Tieto lokality sú však súčasťou demilitarizovanej zóny, na ktorej zriadení sa 17. septembra v ruskom letovisku Soči dohodli ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan.

EÚ opätovne vyzvala na objasnenie vraždy Chášukdžího

Cieľom tejto rusko-tureckej dohody je oddeliť sýrske vládne sily od povstalcov. V zóne majú podľa dohody Moskvy s Ankarou hliadkovať turecké sily i ruská vojenská polícia. Stiahnuť by sa z nej mali radikálni militanti i ťažké zbrane opozičných skupín, ktoré už od roku 2011 vedú povstanie proti prezidentov Bašárovi Asadovi.

„Režim napadá demilitarizovanú zónu na všetkých frontoch. My na to odpovedáme údermi na ich vojenské stanovištia, z ktorých oni vedú útoky na osídlené dediny a mestá,“ povedal podľa Reuters hovorca Národného frontu za oslobodenie Sýrie (NLF), povstaleckej aliancie podporovanej Tureckom. Len v samotnej provincii Idlib žije okolo troch miliónov civilistov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia