Jednou vetou

Požiar v ruskom nákupnom centre: Počet obetí stúpol na 53

Na snímke dym stúpa z budovy nákupného centra, ktorú zachvátil požiar v sibírskom meste Kemerovo, 3 000 km východne od Moskvy v nedeľu 25. marca 2018.

FOTO: TASR /AP

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (SK RF) potvrdil, že pri požiari v obchodno-zábavnom centre Zimná višňa v Kemerove na Sibíri zahynulo podľa najnovšej bilancie 53 osôb. Informovala o tom agentúra TASS. Agentúra Interfax s odvolaním sa na zdroje spomedzi záchranárov uvádza najmenej 55 obetí požiaru.

Do nemocníc bolo prevezených 12 ľudí. Ďalším 36 osobám bolo poskytnuté ošetrenie na mieste. Pátra sa ešte po 16 nezvestných. Tí by sa podľa predstaviteľov záchranného štábu mohli nachádzať v kinosálach, ktoré sa nachádzali na štvrtom poschodí objektu, ale pri požiari sa prepadli nižšie. Záchranný štáb medzičasom uviedol, že na požiarisku registrujú ešte niekoľko ohnísk tlenia. Samotný požiar bol už zlikvidovaný – jeho hasenie podľa spravodajskej stanice BBC trvalo 17 hodín. Začalo sa s rozoberaním trosiek a pokračuje sa v pátracích prácach.

V súvislosti s požiarom boli zadržané a vypočúvané štyri osoby vrátane nájomcu tej časti objektu, kde zrejme požiar vypukol, uviedla pre Interfax hovorkyňa SK RF Svetlana Petrenková. Zadržaný je aj šéf správcovskej spoločnosti, ktorá sa o nákupno-zábavné centrum starala.

V nákupnom a zábavnom stredisku sa okrem obchodov nachádzali aj kinosály, reštaurácie, kaviarne, sauna, fitness centrum, bowlingová hala a veľký detský kútik. Predpokladá sa, že oheň vypukol v nedeľu okolo 17.00 h miestneho času práve v tej časti budovy, kde sa nachádza zábavný komplex.

Pokiaľ ide o počet obetí, požiar v Kemerove patrí k siedmim najtragickejším v Rusku za posledných 100 rokov. K nim sa radí požiar v hoteli Rossija v Moskve z roku 1977 so 42 obeťami; požiar v objekte ministerstva vnútra v Samare (rok 1999, 57 obetí); požiar v internáte v Moskve (rok 2003, 44 obetí); požiar v dome dôchodcov v Krasnodarskom kraji (rok 2007, 63 obetí); požiar v klube v meste Perm (rok 2009, 153 obetí) a požiar v psychiatrickej liečebni v Novgorodskej oblasti (rok 2013, 37 obetí).

 

Môže vás zaujímať

Juan Carlos I. sa údajne zdržiava v Dominikánskej republike