Jednou vetou

Takéto ovzdušie mala táto krajina naposledy pred 20 rokmi

Ilustračné foto

TASR/AP

Úrovne aerosólov v ovzduší v severnej Indii boli na začiatku apríla výrazne pod normou pre toto ročné obdobie.

Ovzdušie v severnej Indii je v čase obmedzenia pohybu obyvateľstva v dôsledku pandémie nového koronavírusu najmenej znečistené za ostatných 20 rokov.

Vyplýva to z dát, ktoré zverejnil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Ten na sérii máp zobrazujúcich obdobie od 31. marca do 5. apríla v rokoch 2016 – 2020 ukazuje, ako sa v ovzduší nad severom Indie menili úrovne aerosólov.

„Vedeli sme, že na viacerých miestach počas uzavretia uvidíme zmeny v zložení atmosféry. Ale v Indogangskej nížine som v tomto ročnom období nikdy nevidel také nízke hodnoty aerosólu,“ uviedol Pawan Gupta z Universities Space Research Association, ktorý pôsobí v Marshallovom stredisku NASA pre vesmírne lety.

Správa NASA sleduje aerosólovú optickú hrúbku (AOD), čo je miera toho, ako častice vo vzduchu absorbujú alebo odrážajú svetlo pri prechode atmosférou. „Úrovne AOD v severnej Indii boli na začiatku apríla výrazne pod normou pre toto ročné obdobie,“ uvádza sa v správe s tým, že tiež boli najnižšie za 20 rokov pozorovaní zariadením MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer), ktoré monitoruje zmeny vo veľkom meradle, ako je napríklad oblačnosť. „Pozemné pozorovacie stanice v Indii tiež hlásia pokles znečistenia časticami v regióne,“ píše sa tiež v správe.

Obmedzenia pohybu a priemyselnej výroby zamerané na spomalenie pandémie sa podpísali pod čistejší vzduch nielen v Indii, ale na viacerých miestach sveta.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia