Jednou vetou

Poznáme muža, ktorý vyhodil kytice štátnikov z pamätníka 17. novembra

Ilustračné foto

foto: TASR

Kytice, ktoré k pomníku na Národnej triede v Prahe v noci z piatka na sobotu položili českí štátnici, vyhodil do odpadkového koša aktivista Otakar van Gemund. Napísal to portál Aktuálně.cz.

Český premiér Andrej Babiš (hnutie ANO) a predseda SPD Tomio Okamura prišli položiť kvety k pamätníku na Národnej triede v Prahe už v noci na sobotu 17. novembra.

Vyhli sa tak síce demonštrantom, ale ich kvety vydržali na mieste len do rána. Kytice – spolu s kvetmi od ďalších štátnych predstaviteľov – skončili v koši, napísal spravodajský server televíznej stanice Nova.

Oslavy 17. novembra v ČR sprevádzali demonštrácie proti premiérovi Babišovi

Svoj skutok van Gemund považuje za radikálny, ale – podľa neho – žiaduci, pretože česká spoločnosť si vôbec nie je vedomá toho, v akej zlej situácii sa nachádza.

„Myslím si, že naša demokracia a sloboda sú ohrozené a je nutné za ne bojovať a brániť ich proti autoritárskym vplyvom, ktoré sú tu zo strany Ruska, jeho prezidenta Vladimira Putina, českého prezidenta Miloša Zemana a Babiša,“ povedal van Gemund v rozhovore pre Aktuálně.cz.

Premiér Babiš je podľa jeho slov bývalý člen ŠTB a predstavuje najväčšiu hrozbu pre demokraciu v krajine. „Je to človek, ktorý je úplným opakom toho, čo ten pomníček na Národnej triede symbolizuje,“ dodal.

Prehradením mostov v Londýne aktivisti poukázali na nečinnosť britskej vlády

Van Gemund, ktorý sa narodil v Holandsku, je členom občianskeho hnutia Kaputin a v civilnom živote pôsobí ako tlmočník a prekladateľ.

Vyhodenie kytíc vyšetruje polícia, ktorá podľa Aktuálně.cz bude od majiteľov zisťovať, či požadujú nahradenie škody.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia