Pravdepodobnosť mierovej dohody na Blízkom východe sa znížila

Egyptský minister obrany Sedki Sobhí sa stetol cyperským kolegom Christoforosom Fokaidesom

Foto: TASR/AP

Pravdepodobnosť uzatvorenia blízkovýchodnej mierovej dohody sa s rozhodnutím vlády USA o sťahovaní amerického veľvyslanectva do Jeruzalema znížila, povedal v utorok egyptský minister obrany Sedki Sobhí.

„Pravdepodobnosť urovnania palestínskej otázky sa znížila, predovšetkým po rozhodnutí USA presťahovať americké veľvyslanectvo do Jeruzalema,“ povedal Sobhí pri príležitosti stretnutia s cyperským kolegom Christoforosom Fokaidesom.

Ako informovala agentúra AP, rozhovor šéfov obrany sa zameriaval na možnosti zlepšenia spolupráce medzi krajinami najmä s cieľom zvládnuť terorizmus a migráciu.

Palestínčania sa musia ohľadom Jeruzalema zmieriť s realitou, vyhlási Netanjahu

Egypt je podľa slov Fokaidesa kľúčovou krajinou pre zaistenie regionálnej stability a Cyprus vyzýva členské štáty Európskej únie, aby mu udelili „širšiu, podstatnejšiu a hmatateľnejšiu“ podporu. Dodal, že na nasledujúci týždeň sa plánuje spoločné vojenské cvičenie.

Spojené štáty minulú stredu oznámili, že uznali Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a zároveň budú do tohto mesta sťahovať svoje veľvyslanectvo.

Západným brehom Jordánu a pásmom Gazy odvtedy zmietajú násilné zrážky medzi Palestínčanmi a izraelskými bezpečnostnými silami.

Môže vás zaujímať

Kornijenko: Vytvorenie nového zákona o osobitnom štatúte Donbasu môže trvať rok