Jednou vetou

Pravicových extrémistov poslal súd v Drážďanoch do väzenia za bombové útoky

Ilustračné foto

TASR

Súd v nemeckých Drážďanoch uložil v stredu dlhoročné tresty väzenia siedmim mužom a jednej žene, ktorým sú pripisované bombové útoky na ubytovne pre utečencov, ako aj na politických protivníkov. Odsúdení pravicoví extrémisti z tzv. Skupiny Freital vo veku 20-40 rokov boli uznaní za vinných okrem iného z vytvorenia teroristického spolku a pokusu o vraždu, respektíve napomáhania pri týchto trestných činoch, uviedla agentúra DPA.

Súd považoval za dokázané, že uvedená skupina v premenlivom zložení spáchala v mestách Freital a Drážďany v roku 2015 celkove päť bombových útokov, ktoré boli motivované krajne pravicovým zmýšľaním. Členovia si majú vo väzení odpykať tresty v rozsahu štyri až desať rokov, vynesený rozsudok však zatiaľ nie je právoplatný.

Všetkých osem extrémistov sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe, a to od novembra 2015 alebo začiatku roka 2016. Súdny proces sa s nimi začal presne pred rokom.

Terčom predmetných útokov boli auto ľavicového člena mestského zastupiteľstva vo Freitali, kancelária strany Ľavica na tomto drážďanskom predmestí a zariadenia na ubytovanie utečencov. Skupina pritom použila aj pyrotechniku z Česka, ktorá je v Nemecku zakázaná.

Podľa názoru prokuratúry bolo len šťastnou náhodou, že pri týchto činoch nebol nikto ťažšie zranený alebo dokonca usmrtený. Cieľom skupiny bolo vytvoriť „atmosféru strachu a represie“ a vyhnať z Nemecka cudzincov.

Môže vás zaujímať

Juan Carlos I. sa údajne zdržiava v Dominikánskej republike