Jednou vetou

Pražská koalícia podpísala zmluvu, primátorom bude Pirát Zdeněk Hřib

Ilustračné foto

TASR

Trojica českých politických subjektov podpísala v pondelok koaličnú dohodu, ktorá im umožní spoločné vládnutie v metropole Praha. Novým pražským primátorom sa má stať Zdeněk Hřib z Českej pirátskej strany, informoval server Novinky.cz.

Dohodu podpísali predstavitelia Pirátov, združenia nezávislých kandidátov Praha Sebe (PS) a volebnej koalície Spojené sily pre Prahu, ktorú vytvorili strany TOP 09, STAN a KDU-ČSL.

Mnoho mladých nemá o Československu ani šajnu. História je im ukradnutá

Dokument zahŕňa dohodu o zložení mestskej rady a rozdelení rezortov. Za svoje priority koaliční partneri označili oblasť školstva, transparentnosti a dopravy. Okrem iného chcú sprísniť podmienky pre developerov.

Nový primátor Hřib by mal mať na základe koaličnej dohody štyroch námestníkov – dvoch z PS a dvoch zo Spojených síl pre Prahu. V mestskej rade bude ešte ďalších šesť členov, po dvoch z každého koaličného zoskupenia.
O primátorský post mali pôvodne záujem všetky tri koaličné subjekty, napokon však pripadol Pirátom.

Komunálne voľby v ČR sa konali 5. a 6. októbra. Pražskou primátorkou bola uplynulé štyri roky nominantka hnutia ANO a bratislavská rodáčka Adriana Krnáčová. Tá bola prvou ženou, ktorá pôsobila v tejto funkcii od jej vytvorenia v roku 1922.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia