Jednou vetou

Pražské orchestre usporiadajú benefičný koncert na podporu Notre-Dame

Parížska Katedrála Notre-dame v plameňoch 15. apríla 2019

foto: twitter

Štyri veľké pražské orchestre na čele s Českou filharmóniou a tiež kolektívne telesá českého Národného divadla usporiadajú v utorok 23. apríla benefičný koncert na obnovu parížskej katedrály Notre-Dame, spustošenej pondelňajším požiarom.

Na koncerte v Katedrále sv. Víta na Pražskom hrade zaznie dielo Stabat Mater Antonína Dvořáka pod taktovkou Tomáša Netopila, hlavného hosťujúceho dirigenta Českej filharmónie. Informoval o tom v stredu portál Aktuálně.cz.

Koľko bude stáť obnova Notre-Dame?

Na koncerte sa bude podieľať Česká filharmónia v spolupráci so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrom hlavného mesta Prahy – FOK, PKF – Prague Philharmonia a kolektívnymi telesami českého Národného divadla a Štátnej opery.

„V pondelok sme pri sledovaní záberov na horiacu katedrálu Notre-Dame cítili hlboké pohnutie a potrebu podporiť Francúzsko pri obnove jednej z najvýznamnejších duchovných stavieb Európy,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Českej filharmónie David Mareček.

„Ešte v ten istý večer sme sa preto spolu s ďalšími pražskými orchestrami rozhodli usporiadať benefičný koncert vo svätovítskej katedrále s ikonickým národným duchovným dielom Stabat Mater od Antonína Dvořáka,“ dopĺňa.

Stabat Mater malo premiéru v roku 1880. Latinskými veršami popisuje biblickú scénu ukrižovania Krista z pohľadu matky, ktorej na kríži zomiera syn.

Miliardári a firmy sľúbili na obnovu Notre-Dame už 700 miliónov eur

V súvislosti s týmto Dvořákovým dielom sa často uvádza, že skladateľa k nemu inšpirovalo úmrtie jeho troch detí, približuje Aktuálně.cz.

Koncert na podporu Notre-Dame sa začne v utorok 23. apríla o 21.10 h SELČ, naživo ho budú z Katedrály sv. Víta vysielať televízia ČT art a rozhlasová stanica Vltava – umelecký okruh Českého rozhlasu.

Vstupné na koncert je dobrovoľné, výťažok usporiadatelia poukážu na obnovu parížskej katedrály Notre-Dame.

Môže vás zaujímať

Spojené štáty vystupujú z WHO