Jednou vetou

Pre deti a tehotné ženy z okolia Notre-Dame odporučili krvné testy

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Parížski zdravotníci vyzvali tehotné ženy žijúce v okolí katedrály Notre-Dame, aby si dali zistiť hladinu olova v krvi. Rodičom detí do siedmich rokov taktiež odporučili, aby svoje ratolesti za týmto účelom vzali k lekárovi.

Informovali o tom v utorok agentúry AFP a AP s tým, že obavy zdravotníkov vyvoláva množstvo olovených častíc, ktoré sa po aprílovom požiari katedrály uvoľnili do ovzdušia.

V okolí katedrály Notre-Dame sa stále nachádza veľké množstvo olova

Zdravotníci zverejnili takéto „preventívne“ odporúčanie po tom, ako jednému dieťaťu žijúcemu na parížskom ostrove Ile de la Cité, kde leží aj Notre-Dame, našli v krvi zvýšené množstvo olova. Prípad už začali vyšetrovať príslušné úrady, ktoré sa pokúšajú zistiť, či mohlo zvýšenú hladinu olova zapríčiniť aj niečo iné, než zmienený požiar, píše AFP.

Pri požiari z 15. apríla sa uvoľnilo do ovzdušia veľké množstvo olova, keďže krov gotickej katedrály Notre-Dame a štíhla veža, ktorých časti zhoreli alebo sa zrútili, obsahovali stovky ton tohto kovu. Olovené časti sa tak dostali do ovzdušia i pôdy v okolí katedrály. Podľa úradov pre verejnosť vo všeobecnosti nepredstavujú zdravotné riziko.

Väčšina sľúbených peňažných darov na obnovu Notre-Dame ešte údajne neprišla

Niektoré ulice a chodníky v bezprostrednom okolí katedrály sú však pre verejnosť neprístupné a ľudia, ktorí žijú v bytoch blízko pri Notre-Dame, boli inštruovaní, ako majú vo svojich domácnostiach upratovať, aby predišli rizikám.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia