Jednou vetou

Pre mimovládku Sea-Watch a kapitánku Racketeovú sa vyzbieral viac ako milión eur

Nemecká humanitárna loď Sea-Watch 3

foto: TASR/AP

Viac ako milión eur je už na účtoch v dvoch finančných zbierkach na podporu nemeckej mimovládnej organizácie Sea-Watch a kapitánky rovnomennej lode Caroly Racketeovej, zadržanej cez víkend v Taliansku za to, že jej loď s migrantmi bez povolenia úradov vplávala do prístavu Lampedusa.

Ako informovala agentúra AFP, v nedeľu o 21.00 h SELČ bolo na konte vytvorenom na darcovskom portáli Leetchi už 620.000 eur, ktoré tam po čiastkach poukázalo približne 23.000 darcov. V zbierke, ktorá sa začala minulú stredu na sieti Facebook, bolo do nedele večera 412.000 eur od viac ako 24.000 darcov.

Migranti zadržiavaní v Líbyi sa dostali do krížovej paľby a žiadajú o pomoc

Loď Sea-Watch 3 plaviaca sa pod holandskou vlajkou vyzdvihla 53 ľudí pri pobreží Líbye 12. júna. Do talianskych vôd vplávala v stredu aj napriek hrozbe veľkých pokút zo strany krajne pravicového ministra vnútra Mattea Salviniho.

Pod velením kapitánky, 31-ročnej Nemky Caroly Racketeovej, loď po niekoľkých dňoch čakania na mori v noci na sobotu vplávala do prístavu na talianskom ostrove Lampedusa. Talianske úrady následne kapitánku zatkli za kladenie odporu posádke hliadkovacieho vojenského plavidla. Hrozí jej desať rokov väzenia.

Sea-Watch 3 s migrantmi vplávala do prístavu na Lampeduse, kapitánku zatkli

Kapitánka je tiež vyšetrovaná z dôvodu poskytnutia pomoci nelegálnym prisťahovalcom a za to, že v stredu nerešpektovala blokádu talianskych teritoriálnych vôd, ktorú nariadil minister vnútra Matteo Salvini. Príslušný zákon nadobudol účinnosť v polovici júna a jeho cieľom je bojovať proti lodiam mimovládnych organizácií, ktoré Salvini obviňuje z toho, že sú spolupáchateľmi prevádzačov.

Samotným migrantom prevážaným loďou Sea-Watch 3 talianske úrady v sobotu povolili opustiť plavidlo a potom ich previezli do prijímacieho centra.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia