Jednou vetou

Pre veriacich židov v nedeľu po západe Slnka začína Chanuka, slávnosť svetiel

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Židovský sviatok Chanuka, slávnosť svetiel, sa v roku 2018 začne v nedeľu 2. decembra po západe Slnka a potrvá do 10. decembra. Sviatok trvá osem dní a ide o spomienku na znovuzasvätenie chrámu v Jeruzaleme a víťazstvo skupiny Izraelitov v povstaní proti gréckej nadvláde pred vyše 2000 rokmi.

Veriaci židia na celom svete počas týchto sviatočných dní spomínajú na udalosť, kde víťazi (Makabejci) v Jeruzalemskom chráme opäť zapálili deväťramenný svietnik – chanukiju. V zničenom chráme našli fľaštičku s olivovým olejom, ktorý by vystačil asi na jeden deň. Podľa židovskej tradície sa stal zázrak a olej vydržal osem dní, čo bol čas potrebný na prípravu nového posvätného oleja podľa predpísanej technológie.

Za vianočnými nákupmi sa Slovákom najviac oplatí vycestovať do Poľska

Na pamiatku tejto udalosti zapaľujú veriaci židia v domácnostiach a v synagógach počas sviatku Chanuka osem dní každý večer jednu sviečku alebo lampu na chanukiji. V posledný deň sviatku svieti všetkých osem sviečok. Chanukový svietnik má deväť ramien, osem z nich je určených na chanukové sviečky, posledné deviate rameno slúži na upevnenie sviečky šámes (sluha). Najprv sa zapaľuje „šámes sviečka“ a následne jej plameňom postupne osem chanukových sviečok.

Chanukové svetlo nielen osvecuje noc, obdobie bez slnka, ale je aj symbolom nádeje v ťažkých časoch.

Prvou adventnou nedeľou sa začína čas duchovnej prípravy na Vianoce

Chanuka je radostný a veselý rodinný sviatok. Deti dostávajú darčeky, podávajú sa slávnostné jedlá smažené na oleji, čo pripomína udalosť s posvätným olejom. Sú to napríklad smažené šišky, nazývané sufganijot, i zemiakové placky – latkes. Deti s rodičmi spievajú a hrajú sa spoločenské hry.

Tradične sa sviatok slávil aj na Rybnom námestí v Bratislave, organizovala ho Židovská náboženská obec (ŽNO) a zúčastňoval sa na ňom aj rabín, domáci i zahraniční hostia. V tomto roku sa verejná slávnosť na Rybnom námestí uskutoční 2. decembra o 17.00 h, avizoval Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike (ÚZŽNO) na svojej webovej stránke.

Začali sa vianočné trhy v Trnave

Podľa židovského kalendára je Chanuka, podobne ako aj iné sviatky, pohyblivým sviatkom. Niekedy sa slávi v prvej dekáde decembra, inokedy uprostred tohto mesiaca, niekedy pripadá až na koniec decembra. Závisí to od dátumu začiatku židovského nového roka, ako aj od toho, či ide o priestupný rok.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia