Jednou vetou

Pre vyriešenie americko-iránskeho sporu je nutné zrušiť sankcie, uviedol Rúhání

Iránsky prezident Hasan Rúhání

foto: TASR/AP

Neustále sa vyostrujúci spor medzi Spojenými štátmi a Iránom nebude vyriešený, pokým Washington nezruší protiiránske sankcie. Iránsky prezident Hasan Rúhání to povedal v utorok večer v telefonáte s francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom, informovala tlačová agentúra DPA.

Irán sa chová urážlivo, rozumie len moci a sile, uviedol Trump

„Naše sily tiež budú účinne čeliť ďalším agresiám Spojených štátov voči našim hraniciam,“ varoval Rúhání a pripomenul minulotýždňové zostrelenie amerického bezposádkového lietadla.

Dodal, že Irán „nemá žiadny záujem na napätí v regióne a obzvlášť nechce vojnu, a to ani so Spojenými štátmi“. Zodpovednosť za súčasnú situáciu pripísal Washingtonu.

Rúhání ďalej uviedol, že Irán je stále oddaný jadrovej dohode z roku 2015, ktorej ďalší osud je v súčasnosti neistý, a že je ochotný preukázať pružnosť. „Nebudeme podnikať nič, čo by sme nemohli zvrátiť,“ ubezpečil.

Dohoda z roku 2015, oficiálne označovaná ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA), zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu jeho jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií.

Iránska vláda ešte začiatkom mája vyhlásila, že sa ďalej necíti viazaná dohodnutými ohraničeniami, pokiaľ ide o zásoby obohateného uránu a ťažkej vody.

Rusko označilo americké sankcie voči Iránu za bezohľadné

Americký prezident Donald Trump pritom odstúpil od spomínanej dohody už v máji 2018 a následne obnovil sankcie voči Iránu vrátane embarga na dovoz ropy.

Podľa Rúháního by sa Teherán k dodržiavaniu svojich záväzkov vrátil, ak by dokázali svoje záväzky dodržať aj zvyšní signatári dohody – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko a Rusko. Jednostranným odstúpením podľa neho Spojené štáty „poškodili všetkých vrátane vlastných obyvateľov“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia