Jednou vetou

Prebudená sopka Merapi opäť chrlila do výšky popol

Indonézska sopka Merapi chŕli popol na indonézskom ostrove Sumatra 11. mája 2018. Najaktívnejšia indonézska sopka vychŕlila popol až do výšky 5 500 metrov

foto: TASR/AP

Sopka Merapi na ostrove Jáva, ktorá je označovaná za najnestálejší vulkán v Indonézii, vychrlila v pondelok ráno (miestneho času) do ovzdušia opäť oblak dymu a popola. Išlo o najnovšiu z viacerých erupcií za posledné necelé dva týždne, informovala agentúra AP.

Podľa vyjadrenia hovorcu úradu civilnej ochrany Sutopa Purwa Nugroha sopka tentoraz vybuchla dvakrát, pričom stĺpec vulkanického materiálu dosiahol výšku 1200 metrov a popol padal na niekoľko dedín.

Havajská sopka Kilauea vybuchla priamo na vrchole, chrlí stĺp popola

Pohotovosť v danej oblasti nebola zvýšená nad „normálnu“ úroveň a neočakáva sa, že by v dohľadnom čase nastala ďalšia erupcia. V súvislosti s pondelkovými erupciami nie sú hlásené nijaké obete a nenarušili ani prevádzku letiska v blízkom meste Yogyakarta.

Pri výbuchu Merapi z 11. mája úrady nariadili evakuáciu v okruhu päť kilometrov od krátera. Merapi s výškou 2968 metrov patrí medzi viac ako 500 sopiek v Indonézii. Výbuch tohto vulkánu, ktorý sa nachádza v strednej časti indonézskeho ostrova Jáva, usmrtil v roku 2010 približne 350 ľudí.

Indonézia leží v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, čo je zóna častého výskytu zemetrasení a sopečných erupcií, ktorá obkolesuje základňu Tichého oceánu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia