Prechodné obdobie po ukončení britského členstva koncom marca 2019 by podľa doterajších dohovorov malo platiť 21 mesiacov, teda do konca roku 2020.
Podľa deklarácie o budúcich vzťahoch, ktorej dokončenie vo štvrtok oznámili vyjednávači v Bruseli, by však Británia a EÚ mohli „prijať jedno rozhodnutie o predĺžení prechodného obdobia o jeden až dva roky“, citovala DPA z návrhu deklarácie, ku ktorej sa dostala.
Írsky parlament drvivou väčšinou podporil návrh dohody o brexite
Návrh dohody o vystúpení Británie z EÚ, dosiahnutý minulý týždeň, ponechával túto kontroverznú otázku otvorenú. Či bude táto možnosť aj využitá, sa rozhodne v polovici roku 2020 na základe aktuálneho stavu rokovaní.
Prechodné obdobie má obom stranám poskytnúť čas na rokovania a na uzavretie zmlúv o budúcich vzťahoch. V tomto čase sa pre občanov a podniky oproti súčasnosti takmer nič nezmení. Británia sa však vystúpením z EÚ stane pre Úniu oficiálne „treťou krajinou“. Naďalej bude musieť dodržiavať predpisy EÚ a posielať finančné príspevky do Bruselu, nebude sa však podieľať na rozhodovaní v grémiách Únie.
Mayová: V prípade odmietnutia dohody o odchode z EÚ, k brexitu ani nemusí dôjsť
Lídri členských štátov EÚ budú 585-stranový návrh dohody o podmienkach brexitu a sprievodnú politickú deklaráciu o budúcich vzťahoch Británie a EÚ schvaľovať na mimoriadnom summite v Bruseli, ktorý je zvolaný na nedeľu (25.11.).
V politickej deklarácii sa podľa agentúry AFP tiež píše, že stanovuje „parametre pre ambiciózne, široké, hlboké a flexibilné partnerstvo“, pokiaľ ide o obchodnú a hospodársku spoluprácu, ako aj ďalšie oblasti – presadzovanie práva, justíciu, zahraničnú politiku, bezpečnosť či obranu.
Nemecko súhlasí s dohodou o brexite, uviedla Merkelová
Hovorca Európskej komisie však vo štvrtok upozornil, že v celkových rozhovoroch o brexite nie sú stále vyriešené otázky práv na rybolov a britského zámorského územia Gibraltáru.
„Práca na tom pokračuje,“ dodal Margaritis Schinas.
Španielska vláda žiada, aby sa v dohode o brexite objasnilo, že budúce rokovania o vzťahoch medzi EÚ a Britániou budú vedené oddelene od rokovaní o štatúte Gibraltáru, na ktorý si Španielsko dlhodobo robí nároky. Španielsky premiér Pedro Sánchez pohrozil hlasovaním proti dohode na nedeľňajšom summite, ak sa niektoré formulácie nezmenia.
Mayová s Junckerom sa nedohodli, rokovania budú pokračovať v sobotu
Iné členské krajiny vrátane Nemecka chcú, naopak, zabrániť dodatočným rokovaniam v obave, že počas nich budú spochybňované aj iné body dohody, čo by mohlo ohroziť summit.
Predseda EK Jean-Claude Juncker vo štvrtok telefonoval so Sánchezom a vyzval aj britskú premiérku Theresu Mayovú, aby nadviazala kontakt s Madridom.
Mayová po oznámení o dohode na politickej deklarácii informovala o záležitosti svojich ministrov. Po obede s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom, ktorého krajina predsedá Rade EÚ, vystúpi premiérka popoludní s vyhlásením v britskom parlamente.