Pred ambasádou USA v Jakarte tisícky demonštrantov proti uznaniu Jeruzalema

Protesty pre ambasádou USA v Jakarte

Foto: TASR/AP

Približne 10-tisíc Indonézanov demonštrovalo v nedeľu pred veľvyslanectvom USA v Jakarte na podporu Palestínčanom a proti rozhodnutiu amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

Protestujúci niesli transparenty s nápismi „Veľvyslanectvo Spojených štátov, odíď z al-Kudsu“, „Slobodu Jeruzalemu a Palestíne“ či „Sme s Palestínčanmi“. Al-Kuds je arabský názov pre Jeruzalem.

Nedeľný protest, organizovaný indonézskou islamistickou Stranou spravodlivosti a blahobytu (PKS), bol už druhou demonštráciou v uliciach Jakarty od Trumpovho stredajšieho rozhodnutia, poznamenáva agentúra AP.

Liga arabský štátov požaduje odvolanie Trumpovho rozhodnutia o Jeruzaleme

Indonézsky prezident Joko „Jokowi“ Widodo Trumpov krok ostro odsudzuje a považuje ho za porušenie rezolúcií OSN.

Indonézia – krajina s najväčším počtom obyvateľov moslimského vierovyznania na svete – už oddávna podporuje palestínskych Arabov a so židovským štátom nemá diplomatické vzťahy.

Trump v stredu spolu s vyhlásením o uznaní Jeruzalema za izraelské hlavné mesto vydal aj pokyn americkému rezortu diplomacie, aby začal s prípravami procesu presťahovania veľvyslanectva USA z Tel Avivu do Jeruzalema.

Palestínske protesty proti Trumpovmu rozhodnutiu ohľadom Jeruzalema pokračujú

Štatút Jeruzalema – mesta posvätného pre moslimov, kresťanov i židov – je jedným z hlavných problémov izraelsko-palestínskeho konfliktu. Izrael ho pokladá za svoje hlavné mesto, ale medzinárodné spoločenstvo zastáva názor, že štatút mesta sa musí určiť na mierových rozhovoroch.

Palestínčania žiadajú, aby bol ich hlavným mestom východný Jeruzalem, obsadený Izraelom v roku 1967.

Môže vás zaujímať

USA zrušia sankcie voči Turecku, ak bude rešpektovať prímerie v Sýrii