Jednou vetou

Pred hrobkou Franca sa na výročie jeho smrti zišlo asi 150 stúpencov

Kytice kvetov na hrobe bývalého španielskeho diktátora Francisca Franca v bazilike Údolia padlých v El Esciriale pri Madride 20. novembra 2018

foto: TASR/AP

Približne 150 prívržencov niekdajšieho španielskeho diktátora Francisca Franca sa v utorok pri príležitosti 43. výročia jeho úmrtia zišlo pred diktátorovou hrobkou v Údolí padlých ležiacom severozápadne od Madridu. Na mieste sa modlili a kládli kvety, informovala agentúra AP.

Výstavbu veľkolepého mauzólea – Údolia padlých – nariadil svojho času samotný Franco. Podľa jeho predstáv sa toto miesto malo stať symbolom národného zmierenia po občianskej vojne v rokoch 1936-1939.

Aktivistky hnutia Femen narušili akciu k výročiu úmrtia diktátora Franca

Franca v mauzóleu pochovali tri dni po jeho smrti. Okrem neho sa tam však nachádzajú aj telesné pozostatky tisícok obetí jeho režimu. Pozostalí to považujú za urážku pamiatky svojich blízkych a niektorí z nich sa preto súdnou cestou domáhali ich exhumácie.

Utorňajšiu spomienkovú akciu pred mauzóleom pozorne sledovali príslušníci španielskej Civilnej gardy, ktorí boli pripravení zasiahnuť v prípade akýchkoľvek prejavov sympatií k diktatúre. Z miesta odviedli muža, ktorý niesol zástavu z obdobia Francovej diktatúry.

Británia sa rozdelí skôr ako Španielsko, tvrdí španielsky minister Borrell

Španielska socialistická vláda premiéra Pedra Sáncheza sa snaží uskutočniť svoj predvolebný sľub – telo bývalého diktátora exhumovať a pochovať na inom, menej okázalom mieste. Proti exhumácii a presunu ostatkov ostro namietajú Francovi dediči.

Francovi prívrženci, ktorí ho chodia uctievať k mauzóleu, sa uplynulú nedeľu zišli aj na zhromaždení v Madride. Išlo o akciu, ktorá sa koná každoročne – vždy v nedeľu pred 20. novembrom, keď Franco v roku 1975 zomrel. Nedeľňajšie zhromaždenie asi 200 prívržencov frankistického režimu narušili protestom tri polonahé aktivistky hnutia Femen, proti ktorým zasiahla polícia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia