Jednou vetou

Pred hrobkou Franca sa na výročie jeho smrti zišlo asi 150 stúpencov

Kytice kvetov na hrobe bývalého španielskeho diktátora Francisca Franca v bazilike Údolia padlých v El Esciriale pri Madride 20. novembra 2018

foto: TASR/AP

Približne 150 prívržencov niekdajšieho španielskeho diktátora Francisca Franca sa v utorok pri príležitosti 43. výročia jeho úmrtia zišlo pred diktátorovou hrobkou v Údolí padlých ležiacom severozápadne od Madridu. Na mieste sa modlili a kládli kvety, informovala agentúra AP.

Výstavbu veľkolepého mauzólea – Údolia padlých – nariadil svojho času samotný Franco. Podľa jeho predstáv sa toto miesto malo stať symbolom národného zmierenia po občianskej vojne v rokoch 1936-1939.

Aktivistky hnutia Femen narušili akciu k výročiu úmrtia diktátora Franca

Franca v mauzóleu pochovali tri dni po jeho smrti. Okrem neho sa tam však nachádzajú aj telesné pozostatky tisícok obetí jeho režimu. Pozostalí to považujú za urážku pamiatky svojich blízkych a niektorí z nich sa preto súdnou cestou domáhali ich exhumácie.

Utorňajšiu spomienkovú akciu pred mauzóleom pozorne sledovali príslušníci španielskej Civilnej gardy, ktorí boli pripravení zasiahnuť v prípade akýchkoľvek prejavov sympatií k diktatúre. Z miesta odviedli muža, ktorý niesol zástavu z obdobia Francovej diktatúry.

Británia sa rozdelí skôr ako Španielsko, tvrdí španielsky minister Borrell

Španielska socialistická vláda premiéra Pedra Sáncheza sa snaží uskutočniť svoj predvolebný sľub – telo bývalého diktátora exhumovať a pochovať na inom, menej okázalom mieste. Proti exhumácii a presunu ostatkov ostro namietajú Francovi dediči.

Francovi prívrženci, ktorí ho chodia uctievať k mauzóleu, sa uplynulú nedeľu zišli aj na zhromaždení v Madride. Išlo o akciu, ktorá sa koná každoročne – vždy v nedeľu pred 20. novembrom, keď Franco v roku 1975 zomrel. Nedeľňajšie zhromaždenie asi 200 prívržencov frankistického režimu narušili protestom tri polonahé aktivistky hnutia Femen, proti ktorým zasiahla polícia.

Môže vás zaujímať

Po Lukašenkovej tajnej inaugurácii nasledovali ďalšie masové protesty