Jednou vetou

Pred nedeľnými voľbami na separatistickom východe zabili dvoch vojakov

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Dvaja vojaci zahynuli na východe Ukrajiny, kde prebieha vojnový konflikt. V sobotu o tom informovala ukrajinská armáda. K obetiam na životoch došlo práve v čase, keď sa proruskí separatisti aj napriek nesúhlasu Západu pripravovali na uskutočnenie nedeľných volieb.

„Za posledných 24 hodín utrpeli pri akcii nepriateľov smrteľné zranenia dvaja vojaci,“ oznámil na brífingu hovorca ukrajinskej armády Oleksandr Motuzianyk, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Na vojakov zaútočili neďaleko mesta Luhansk ovládaného proruskými povstalcami, pričom títo separatisti použili ťažké zbrane vrátane veľkokalibrovej mínometnej munície, dodal Motuzianyk. Stupeň násilia v dvoch separatistických oblastiach na priemyselnom východe Ukrajiny, v Luhanskej a Doneckej, klesol vďaka sérii opakujúcich sa dočasných prímerí, ale krviprelievanie sa tam úplne neskončilo.

Samozvaná Luhanská ľudová republika a rovnako aj samozvaná Donecká ľudová republika uskutočnia v nedeľu voľby i napriek výzvam Západu adresovaným Rusku, aby zrušilo hlasovanie, nech sa ešte viac neporušujú mierové dohody z Minska.

Macron a Merkelová si spoločne pripomenuli koniec prvej svetovej vojny

Spojené štáty a Európska únia vyhlasujú, že voľby prinesú ďalšie oslabenie úsilia o urovnanie krízy na východe Ukrajiny, v ktorej od roku 2014 zahynulo už vyše 10.000 ľudí. „Bude viac zabitých ukrajinských vojakov, viac mŕtvych v konflikte na Ukrajine, než Američanov usmrtených počas celého trvania vojny v Afganistane,“ povedal tento týždeň osobitný vyslanec USA na Ukrajine Kurt Volker.

Kyjev a jeho západní spojenci obviňujú Rusko z toho, že posiela cez hranicu na Ukrajinu vojakov a zbrane, aby tak ešte viac rozdúchalo plamene konfliktu. Moskva tieto tvrdenia popiera, napriek obrovskému množstvu dôkazov o opaku jej vyhlásení.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia