Jednou vetou

Pred parlamentom v Tbilisi sa opäť zišli demonštranti; žiadali odchod ministra

Muž drží gruzínsku zástavu počas protestu pred budovou gruzínskeho parlamentu v Tbilisi, na ktorom vyzývali na odstúpenie ministra vnútra Giorgiho Gachariu

foto: TASR/AP

Stovky ľudí demonštrovali v sobotu tretí deň po sebe pred budovou gruzínskeho parlamentu v Tbilisi, kde vyzývali na odstúpenie ministra vnútra Giorgiho Gachariu. Ten by mal podľa nich prevziať zodpovednosť za tvrdý policajný zásah počas demonštrácie zo štvrtka, pri ktorom utrpelo zranenia vyše 200 ľudí, informovala tlačová agentúra DPA.

Účasť na sobotňajšom pokojnom proteste bola viditeľne nižšia ako v predošlých dňoch, keď vyšli do ulíc desaťtisíce Gruzíncov. Podľa údajov miestnych médií, ktoré prevzala DPA, medzitým zostáva v nemocniciach 52 ľudí zranených pri násilnostiach spred dvoch dní.

Demonštranti sa vo štvrtok večer snažili vtrhnúť do parlamentu v reakcii na podujatie v priestoroch tohto orgánu, na ktorom sa zúčastnila delegácia z Ruska. Verejnosť pobúrilo, keď poslanec ruskej Štátnej dumy Sergej Gavrilov predniesol prejav z miesta parlamentného predsedu, pričom hovoril po rusky.

Rusko dočasne zastavilo lety gruzínskych aerolínií nad svojím územím

V piatok odstúpil zo svojej funkcie predseda parlamentu Irakli Kobachidze, ktorého odchod takisto požadovali demonštranti za to, že sporné vystúpenie Gavrilova umožnil. Opoziční lídri však ohlásili ďalšie protesty, ktorých účastníci mali požadovať odstúpenie ministra vnútra Gachariu a predčasné parlamentné voľby.

Rusko v súvislosti s vývojom v Gruzínsku v sobotu dočasne zakázalo lety gruzínskych aerolínií nad ruským územím. Ruský prezitent Vladimir Putin ešte v piatok zakázal pre obavy o bezpečnosť aj lety ruských aerolínií do prozápadného Gruzínska.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia