Jednou vetou

Pred prezidentským palácom samovražedný atentát, najmenej 17 mŕtvych

Ilustračné foto

Foto: TASR

Najmenej 17 ľudí zahynulo a minimálne 25 ďalších osôb utrpelo v sobotu ráno zranenia pri dvoch výbuchoch neďaleko prezidentského paláca v somálskom hlavnom meste Mogadišo.

K atentátom sa prihlásila islamistická teroristická organizácia aš-Šabáb. S odvolaním sa na tamojšie policajné zdroje o tom informovala agentúra DPA.

Protesty žltých viest vo Francúzsku pokračujú už šiestu sobotu

Medzi mŕtvymi je sedem policajtov, známy somálsky novinár a mnoho radových civilistov, spresnili policajné zdroje.
Vozidlo naložené trhavinami, unikajúce policajnej hliadke, odpálil samovražedný atentátnik na vojenskom stanovišti neďaleko prezidentského paláca a národného divadla okolo 07.30 h SEČ. Výbuch poničil aj okolité budovy.

Krátko po tejto explózii otriasol tou istou oblasťou somálskej metropoly výbuch ďalší. Vtedy tam už bolo množstvo policajtov i sanitky so zdravotníkmi. Sobota je v Somálsku bežným pracovným dňom.

Zabitým novinárom je verejnosti dobre známy redaktor televíznej stanice Universal Television menom Awil Dahir Salad, spresňuje DPA.

Do Jemenu pricestoval tím OSN, bude monitorovať prímerie v Hudajde

Extrémistická organizácia aš-Šabáb sa k zodpovednosti za útoky prihlásila vo vysielaní prodžihádistickej rozhlasovej stanice Andalus.

Aš-Šabáb chce, aby sa zo Somálska – nepokojmi zmietanej krajiny na východoafrickom polostrove Africký roh – stal fundamentalistický, striktne islamský štátny útvar. Bežne podniká útoky na vládne budovy, hotely a reštaurácie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia