Jednou vetou

Pred tajfúnom v Japonsku evakuovali už desiatky tisíc ľudí

Ilustračné foto

Pixabay.com

Vyše dve desiatky ľudí utrpeli zranenia a desiatky tisíc dostali v nedeľu nariadenie, aby opustili svoje domy pre tajfúnom Džongdari, ktorý udrel na záplavami a povodňami sužované západné Japonsko. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá.

V poradí dvanásty tajfún tohtoročného obdobia tichomorských tajfúnov už stihol napáchať škody v strednej i západnej časti Japonska, oznámila stanica NHK. Z obáv pred tropickou búrkou Džongdari bolo doteraz zastavených 168 letov i niekoľko vlakových liniek.

Územie ohrozené v súčasnosti vetrom z Pacifiku už navyše tento mesiac postihli záplavy a zosuvy pôdy. Podľa japonského meteorologického ústavu JMA tajfún v noci okolo 01.00 h relatívne zoslabol po tom, čo sa dostal nad mesto Ise, ležiace približne 320 kilometrov juhozápadne od Tokia.

Po mobiloch v českých väzniciach bude pátrať psia jednotka

Meteorológovia však upozorňujú, že Džongdari môže mať v niektorých oblastiach maximálny sprievodný vietor 126 km/h a nárazy až do 180 km/h. Varujú tiež pred ďalšími zosuvmi pôdy, povodňami i prudko rozvodnenými riekami.

V nedeľu na poludnie miestneho času bolo oko tajfúnu nad mestom Hirošima a rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu sa pohybovalo ďalej západným smerom.

Džongdari ohrozuje tú časť západného Japonska, čo sa ešte spamätáva z nezvyčajne silných dažďov, pri ktorých začiatkom júla zahynulo vyše 200 ľudí.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi