Jednou vetou

Pred Trumpovým hotelom zatkli protestujúcich proti stavu núdze

Policajti zatýkajú demonštrantku počas protestu pred newyorským hotelom, ktorý nesie meno amerického prezidenta Donalda Trumpa v piatok 15. februára 2019

foto: TASR/AP

Niekoľko ľudí zatkli v piatok večer v New Yorku počas protestu proti tomu, že prezident Donald Trump vyhlásil stav núdze na hranici USA s Mexikom. Demonštrácia sa konala pred newyorským hotelom, ktorý nesie Trumpovo meno, informovala v sobotu tlačová agentúra AP.

Polícia ešte nevedela presne uviesť, koľko ľudí vzala do väzby spred budovy Trump International Hotel & Tower vo štvrti Manhattan. Video zachytávalo protestujúcich, ako pokojne kráčajú s rukami spútanými za chrbtom, keď ich policajti odvádzajú do služobných dodávok. Demonštranti budú zrejme obvinení z narušovania verejného poriadku a brzdenia premávky.

Protestujúci držali pred 44-poschodovým hotelom na križovatke Columbus Circle pútače s textom „Trump je stav núdze“. Trump vyhlásil stav núdze na americko-mexickej hranici v piatok, aby si tak bez súhlasu Kongresu zaistil ďalšie peniaze na výstavbu dlho sľubovaného múru.

Súd nariadil informačné embargo v prípade Trumpovho exporadcu Stonea

Prezident označil situáciu na južných hraniciach Spojených štátov za „humanitárnu“ a bezpečnostnú krízu. „Súčasná situácia na južných hraniciach predstavuje bezpečnostnú a humanitárnu krízu, ktorá ohrozuje základné národné bezpečnostné záujmy…,“ uvádza sa v jeho vyhlásení, podľa ktorého najväčšiu hrozbu pre bezpečnostné záujmy USA predstavuje „zločinnosť a pašovanie drog“. A práve toto pripisuje ilegálnym migrantom prenikajúcim do USA cez južnú hranicu.

Demokrati hneď informovali, že Trumpov stav núdze súdne napadnú, pretože podľa nich ide o porušenie ústavy Spojených štátov – prezident si prisvojil kompetencie Kongresu, ako tvrdia.

Už niekoľko hodín po vyhlásení stavu núdze bola podaná žaloba v mene troch texaských vlastníkov pôdy. V nej sa uvádzalo, že Trump porušuje ústavu USA a plánovaný múr bude porušovať aj ich vlastnícke práva, informovala tlačová agentúra Reuters.

Trump vyhlási stav núdze

Štáty Kalifornia a New York oznámili, že takisto plánujú podať žalobu. Takisto justičný výbor v demokratmi ovládanej Snemovni reprezentantov, dolnej komore Kongresu, niekoľko hodín po Trumpovom kroku uviedol, že začal vyšetrovať jeho vyhlásenie stavu núdze.

Demokrati v tomto výbore požiadali v liste Trumpa, aby predložil právne dokumenty na podporu rozhodnutia, ktoré viedlo k vyhláseniu stavu núdze – určili mu budúci piatok 22. februára ako konečný termín dodania dokumentov. Zároveň požiadali o vypočutie predstaviteľov Bieleho domu a ministerstva spravodlivosti, ktorí sa na vyhlásení podieľali.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete