Predpokladaný útočník zo Štrasburgu páchal zločiny už ako 13-ročný

Uzatvorené centrum po útoku na vianočných trhoch v Štrasburgu 11. decembra 2018

foto: TASR/AP

Muž podozrivý z utorňajšieho útoku strelnou zbraňou pri vianočných trhoch v centre francúzskeho Štrasburgu má mnoho záznamov v trestnom registri a prvýkrát bol usvedčený z trestného činu už ako 13-ročný. Povedal to v stredu francúzsky minister vnútra Christophe Castaner, ktorého vyjadrenie priniesla tlačová agentúra AP.

Predpokladaný útočník, identifikovaný ako 29-ročný Chérif Chekatt narodený v Štrasburgu, mal podľa neho už vo veku desať rokov „správanie spadajúce do pôsobnosti trestného práva“.

Francúzsko po útoku v Štrasburgu posilňuje protiteroristické jednotky

Minister sa tak vyjadril pred členmi francúzskeho parlamentu, zatiaľ čo stovky policajtov a vojakov pokračovali v pátraní po Chekattovi na úteku.

Výsledkom streľby v centre Štrasburgu sú dvaja mŕtvi, jedna osoba v stave mozgovej smrti a 12 zranených.
Dolná komora francúzskeho parlamentu si uctila obete útoku minútou ticha.

Parížsky prokurátor Rémy Heitz v stredu informoval, že Chekatt bol pre políciu i justíciu „veľmi známym“ delikventom a v minulosti bol odsúdený nielen vo Francúzsku, ale aj v Nemecku a Švajčiarsku.

Heitz takisto potvrdil, že francúzske bezpečnostné zložky viedli na tohto muža tzv. spis typu S, čo znamená, že ho podozrievali z islamistickej radikalizácie a možného napojenia na teroristické bunky.

Po otvorení hranice sa vrátilo z Jordánska domov najmenej 3850 Sýrčanov

Francúzske orgány necelých 24 hodín po útoku z utorňajšieho večera zverejnili podobizeň hľadaného Chekatta, doplnenú upozornením, že ide o „nebezpečného jednotlivca“, proti ktorému nemá verejnosť v žiadnom prípade zasahovať. Bezpečnostné zložky v rámci pátrania zatarasili mosty spájajúce Štrasburg so susedným Nemeckom.

Francúzsky premiér Édouard Philippe medzitým oznámil sprísnenie bezpečnostných opatrení na miestach, kde sa konajú vianočné trhy.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie