Jednou vetou

Predsedu parlamentu prijal arcibiskup Atén a celého Grécka

Predseda SNS a šéf parlamentu Andrej Danko

foto: TASR

Dvojdňová oficiálna cesta predsedu NR SR Andreja Danka sa dnes skončila prijatím u arcibiskupa Atén a celého Grécka Hieronyma II.

„Naše vzťahy v duchovnej rovine výrazne podporuje najmä cyrilo-metodská tradícia. Solúnski bratia zohrali v našich dejinách kľúčovú úlohu. Pre našich predkov na Veľkej Morave v 9. storočí vytvorili samostatné písmo – hlaholiku, ktorá graficky vychádzala zo starogréckej alfabety, a ktorá sa stala základom novej reči postavenej na tradícii slovanských dialektov v okolí Solúna. Minulý rok sme si pripomenuli 1150.výročie od prijatia staroslovienčiny ako liturgického jazyka, tento moment sa stal rozhodujúcim pre šírenie vzdelanosti na našom území v ranom stredoveku.“ Spomenul pri tej príležitosti predseda NR SR Andrej Danko.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini navštívil Vojenské spravodajstvo

Parlamentná delegácia bola na území Helénskej republiky po 13 rokoch. Vzájomné vzťahy Grécka a Slovenskej republiky sú rámcované niektorými historickými prienikmi a spoločnými záujmami pre budúcnosť európskeho a euroatlantického spoločenstva. Obe krajiny pestujú dlhodobé priateľské vzťahy, ktoré sú v kultúrnej oblasti zvýraznené najmä cyrilo-metodskou tradíciou. Tá v našich dejinách zohrala významnú úlohu. Po stagnácii oficiálnych návštev v období rokov 2009-2013 vzájomné bilaterálne vzťahy na najvyššej úrovni v posledných troch rokoch opäť naberajú na intenzite.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi