Jednou vetou

Predstavitelia KĽDR prišli do Pekingu pred stretnutím Trumpa s Kimom

Severokórejský vodca Kim Čong-un a prezident USA Donald Trump

foto: TASR

Dvanásti predstavitelia Severnej Kórey pricestovali v piatok do čínskeho Pekingu pred druhým plánovaným summitom amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Informovala o tom juhokórejská agentúra Jonhap.

Francúzska ministerka: Británia sa musí poponáhľať a rozhodnúť o brexite

Na zozname pasažierov lietadla smerujúceho do Pekingu bol aj Kim Čchang-son, ktorý je fakticky šéfom kancelárie Kim Čong-una. Identitu ďalších 11 predstaviteľov nezverejnili.

Očakáva sa, že títo Severokórejčania odletia cez víkend do Hanoja, kde sa budú podieľať na logistických prípravách dvojdňového summitu Trumpa s Kimom, ktorý by sa mal vo vietnamskom hlavnom meste konať v dňoch 27. a 28. februára.

Severnú Kóreu navštívil v priebehu minulého týždňa osobitný vyslanec Spojených štátov pre Severnú Kóreu Stephen Biegun. Predmetom jeho rozhovorov boli prípravy na hanojskú vrcholnú schôdzku, ale aj plnenie záväzkov z prvého stretnutia Trumpa s Kimom, ktoré sa uskutočnilo v júni 2018 v Singapure.

Vietnamský minister pred stretnutím Trumpa s Kimom navštívil Severnú Kóreu

Týmito záväzkami sú podľa Washingtonu „úplná denuklearizácia, premena vzťahov medzi USA a KĽDR (Kórejskou ľudovodemokratickou republikou) a budovanie trvalého mieru na Kórejskom polostrove“.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule