Predstavitelia krajín celého sveta sa stretnú v Kanade, budú rokovať o KĽDR

Rex Tillerson, šéf diplomacie USA

Foto: TASR/AP

Spojené štáty a Kanada v utorok oznámili, že predstavitelia krajín celého sveta sa zídu 16. januára, aby prejavili súdržnosť a jednotný odpor voči jadrovému programu Severnej Kórey (KĽDR). Stretnutie sa uskutoční v kanadskom meste Vancouver. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson mal v kanadskom hlavnom meste Ottawa rokovanie s kanadskou kolegyňou Chrystiou Freelandovou a o stretnutí predstaviteľov z celého sveta informovali spoločne.

Na januárovom stretnutí sa zúčastnia tzv. vysielajúce štáty, ktoré počas kórejskej vojny poslali svoje ozbrojené jednotky na pomoc Južnej Kórei, kde patrili pod velenie OSN. Vo Vancouveri sa k nim pridajú ďalšie krajiny, vrátane Japonska, Južnej Kórey a Indie.

Tillerson oznámil, že stretnutie sa bude zameriavať na zosilnenie nátlakovej kampane proti Severnej Kórei a na vyslanie jednotného signálu, že svetové spoločenstvo neprijme fakt, že KĽDR sa stáva krajinou vlastniacou jadrové zbrane. Tillerson zdôraznil, že nátlaková kampaň sa bude ešte zintenzívňovať.

Môže vás zaujímať

Hlavný podozrivý z vraždy maltskej novinárky vedel o vývoji vyšetrovania