Jednou vetou

Predstaviteľov v ruskej trestaneckej kolónii podozrievajú z otrokárskych praktík

Ilustračné foto

Pixabay.com

Odsúdené v ruskej trestaneckej kolónii v Mordvianskej republike boli údajne zneužívané na prácu v otrockých podmienkach v prospech vedenia kolónie. V súvislosti s prípadom už odvolali úradujúceho riaditeľa daného ústavu na výkon trestu. Informovala o tom v piatok agentúra Interfax.

Podľa doterajších výsledkov vyšetrovania nútil úradujúci riaditeľ kolónie Jurij Kuprijanov odsúdené nezákonným spôsobom k tomu, aby pracovali „nadčas v textilnej manufaktúre, a to aj vrátane nočných hodín, čím porušil ich práva“.

Rusko dokončilo bariéru oddeľujúcu Krym od Ukrajiny

Ako uviedol zástupca riaditeľa federálnej väzenskej služby Valerij Maximenko, odsúdené ženy boli nútené pracovať pre potreby úradujúceho riaditeľa kolónie, jeho rodiny, známych a iných osôb od 7.00 h ráno do 1.00 h v noci. Maximenko dodal, že odsúdeným „za najmenšie chyby hrozili samotkou a odopretím jedla“.

Predstaviteľ federálnej väzenskej služby ďalej pripomenul, že na údajnú otrockú prácu odsúdených v danej kolónii upozornila už v minulosti Nadežda Tolokonnikovová, členka skupiny Pussy Riot, ktorá sama strávila viac ako rok v trestaneckej kolónii na východe Sibíri. Kontrola videoarchívov však vtedy podozrenia z porušenia práv odsúdených nepotvrdila.

Rusko vyslalo na Krymský polostrov bojové stíhačky

Mordviansko je republikou Ruskej federácie, ktorá leží v európskej časti Ruska na východ od Moskvy. Obyvateľmi tohto federálneho subjektu sú okrem väčšinových Rusov aj ugrofínski Mordvíni a turkickí Tatári. Približne 3-4 percentá populácie tvoria väzni z iných častí Ruska, ktorí si odpykávajú trest v jednom z viac ako 30 miestnych pracovno-nápravných zariadení. V počte týchto zariadení patrí Mordviansku prím v rámci celého Ruska.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia