Prehliadke najmodernejšej vojenskej techniky sa v Paríži prizerala aj Merkelová

Zľava holandský premiér Mark Rutte, nemecká kancelárka Anngela Merkelová, portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas osláv 230. výročia dobytia Bastily v Paríži 14. Júla 2019

foto: TASR/AP

Veľký záujem divákov a hostí na slávnostnej vojenskej prehliadke v Paríži vyvolal v nedeľu vojak na lietajúcom zariadení Flyboard Air poháňanom turbomotorom. Pilotoval ho jeho tvorca, bývalý šampión v extrémnych športoch, Francúz Franky Zapata, ktorý ho navrhuje i na vojenské využitie.

Vojenskej prehliadke, ktorá je tradičnou súčasťou osláv francúzskeho štátneho sviatku, sa okrem francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona prizerali lídri viacerých európskych krajín: Nemecka, Belgicka, Estónska, Fínska, Holandska a Portugalska.

Francúzsko si pripomína 230. výročie pádu Bastily

Z tribúny na Námestí svornosti spoločne sledovali prezentáciu nových vojenských technológií vrátane robotov, ako aj divácky atraktívne prelety lietadiel a vrtuľníkov.

Defilovali pred nimi aj jednotky zapojené do Európskej intervenčnej iniciatívy, ktorej vznik inicioval práve francúzsky prezident. Na prehliadke v Paríži sa tak v nedeľu zúčastnilo aj 500 vojakov zo spoločnej francúzsko-nemeckej brigády, ako aj kontingent španielskych vojakov, ktorý sa práve vrátil z výcvikovej misie EÚ v Mali.

Macrona na Champs-Élysées vypískali, žlté vesty vypustili žlté balóny

Pozornosť médií sa upriamovala aj na nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, ktorá mala v posledných týždňoch počas oficiálnych prijatí silnú triašku, čo vyvolalo obavy o jej zdravie.

DPA si všimla, že v nedeľu v Paríži počas francúzskej hymny Merkelová stála a po stojačky sa prizerala aj prvej časti vojenskej prehliadky, pričom jej problémy s triaškou sa nezopakovali.

VIDEO: Merkelová dostala už tretiu triašku za necelý mesiac

Merkelová doteraz priamo neodpovedala na otázky týkajúce sa svojho zdravotného stavu, ktorý väčšina Nemcov – podľa prieskumov verejnej mienky – aj tak považuje za jej súkromnú vec.

Svoj prvý záchvat triašky Merkelová vysvetlila dehydratáciou. Dva ďalšie podľa jej slov súviseli s tým, že prvú triašku ešte psychologicky nespracovala.

Môže vás zaujímať

USA zrušia sankcie voči Turecku, ak bude rešpektovať prímerie v Sýrii