Jednou vetou

Prehradením mostov v Londýne aktivisti poukázali na nečinnosť britskej vlády

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Stovky demonštrantov angažujúcich sa v boji proti klimatickým zmenám v sobotu zablokovali mosty v Londýne a žiadali od britskej vlády novú environmentálnu politiku, informovala agentúra AFP.

Demonštranti z aktivistickej skupiny Extinction Rebellion sa pokúšali zablokovať päť mostov cez rieku Temža v centre mesta, vrátane Westminsterského mosta, ktorý sa nachádza v blízkosti parlamentu.

Britská premiérka sa postavila kritikom, ktorí kritizujú dohodu o brexite

Organizácia Extinction Rebellion svoju akciu zdôvodnila tým, že „každý občan má právo protestovať a využívať pritom nenásilné nástroje občianskej neposlušnosti“, keď je „konfrontovaný s trestuhodnou nečinnosťou svojej vlády“.

Extinction Rebellion tvrdí, že vedecké údaje ukazujú, že vlády štátov ignorujú enormnú zmenu klímy a že ľudstvo – možno už v nasledujúcej generácii – zažije ekologickú katastrofu a sociálny kolaps.

Jedna z organizátorov protestu, Gail Bradbrooková, pre Sky News uviedla, že „OSN nám dala do roku 2020 čas na zmenu smerovania ľudstva“. Upozornila, že „ak k tomu nedôjde, začiatok vymierania ľudstva možno zažijú naše deti.“

„Ľudia musia vytiahnuť hlavu z piesku“, oboznámiť sa s vedeckými poznatkami a „pridať sa k nám“, vyhlásila Bradbrooková.

Sýrske vládne sily dobyli poslednú baštu džihádistov na juhu krajiny

Vysvetlila, že „vláda – v prvom rade – musí ľuďom povedať pravdu“. Dodala, že teraz „si ľudia myslia, že zmena klímy nastane niekedy inokedy a zažije ju niekto iný, ale nie je to pravda – už je to tu“.

„Musíme skutočne veľmi rýchlo dosiahnuť nulové emisie skleníkových plynov,“ zdôraznila Bradbrooková. Uviedla, že Extinction Rebellion žiada aj to, aby „ľudia mohli rozhodnúť, ako sa táto zmena stane,“ a to formou zvolania „národného zhromaždenia občanov“.

Polícia uviedla, že demonštrácie bránili Londýnčanom, turistom i záchranným službám, aby na prejazd či chôdzu využili mosty. Spresnila, že kvôli obmedzovaniu cestnej premávky zatkla 45 osôb.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia