Jednou vetou

Premiér Morawiecki ustál hlasovanie o dôvere v parlamente

Poľský premiér Mateusz Morawiecki

foto: TASR/AP

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v stredu ustál v parlamente hlasovanie o dôvere, o ktoré sám požiadal, informovala agentúra AP.

Dolná komora parlamentu (Sejm) podržala Morawieckeho z vládnucej strany Právo a Spravodlivosť (PiS) vo funkcii pomerom hlasov 231 k 181.

Premiér sa chcel hlasovaním, na ktoré vyzval v stredu, uistiť, že jeho vláda má podporu zákonodarcov pri presadzovaní svojho programu.

Mayová prisľúbila, že odstúpi z čela strany do volieb v roku 2022

Ten v sebe spája konzervatívne sociálne hodnoty a vyššie výdavky na sociálne zabezpečenie s cieľom pomôcť znevýhodneným občanom.

„Verím, že naša vláda uskutočňuje dobré reformy, ktoré Poľsku pomáhajú, a chceme v tom i pokračovať,“ povedal v Sejme Morawiecki.

„Počas summitu EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok, musím mať istotu, že moja vláda má mandát, že ju podporuje parlamentná väčšina,“ dodal premiér.

Guterres o boji proti zmene klímy: Kľúčové otázky sa stále nepodarilo vyriešiť

Predmetom rokovaní lídrov EÚ na bruselskom summite, ktorý sa bude konať v dňoch 13.-14. decembra, má byť dlhodobý rozpočet EÚ, jednotný trh, migrácia a vonkajšie vzťahy. Témou rokovaní európskej dvadsaťsedmičky bude aj odchod Británie z EÚ a eurozóna.

Odporcovia označili hlasovanie o dôvere za taktický ťah pred budúcoročnými voľbami do Európskeho parlamentu a aj do poľského Sejmu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia