Jednou vetou

Premiér Sánchez vyhlásil predčasné voľby na 28. apríla

Pedro Sanchéz

foto: TASR/AP

V Španielsku sa uskutočnia 28. apríla predčasné parlamentné voľby. Rozhodol o tom socialistický premiér Pedro Sánchez, ktorý oznámil tento termín v piatok v Madride, uviedla agentúra DPA.

Politickú krízu v Španielsku vyvolalo v stredu hlasovanie parlamentu, ktorý odmietol návrh zákona o vládnych výdavkoch na rok 2019, predložený Sánchezovou menšinovou vládou. Opozícia v reakcii vyzvala premiéra na vypísanie predčasných volieb v čo najskoršom možnom termíne.

Maduro v rozhovore pre AP pozval Trumpovho vyslanca do Venezuely

Nadchádzajúce voľby budú v Španielsku už tretie za menej ako štyri roky. Pôjde o ďalší z prejavov čoraz väčšej roztrieštenosti politickej scény v tejto krajine, kde v debatách majú popredné miesto snahy regiónu Katalánsko o nezávislosť, komentovala agentúra AP.

Sánchez bol aj v rámci vlastnej Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE) pod nátlakom, aby skrátil svoje pôsobenie vo funkcii.

Vládnuci socialisti majú v parlamente menej než štvrtinu kresiel a na presadenie rozpočtu potrebovali podporu menších regionálnych strán. Obe katalánske strany, ktoré podporujú nezávislosť tohto územia, však vopred avizovali, že budú hlasovať proti.

Totálna hanba. Brexit očami mladých Britov: O čo vlastne ide?

Predseda konzervatívnej Ľudovej strany (PP) Pablo Casado označil stredajšie schvaľovanie rozpočtu za „faktické hlasovanie o dôvere Pedrovi Sánchezovi“.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína