Jednou vetou

Premiéri Beneluxu budú postupovať spoločne pri úprave zimného a letného času

Ilustračné foto

Pixabay.com

Krajiny Beneluxu budú postupovať spoločne v otázke, či sa pri zrušení striedania zimného a letného času rozhodnú ponechať letný alebo zimný čas. Oznámila belgická televízna stanica RTBF.

Na potrebe spoločných konzultácií v tejto otázke sa v rámci neformálneho summitu EÚ v Salzburgu dohodli premiéri Belgicka, Holandska a Luxemburska – Charles Michel, Mark Rutte a Xavier Bettel.

Premiéri sa okrem toho dohodli, že chcú začať verejnú konzultáciu na túto tému aj so zapojením ďalších susedných krajín ako Francúzsko, Nemecko či Taliansko – v záujme zosúladenia svojich rozhodnutí.

Po vážnej chorobe zomrel vietnamský prezident Tran Dai Quang

Európska komisia (EK) sa koncom augusta a potom opätovne v septembri vyjadrila v prospech zrušenia striedania zimného a letného času v krajinách Európskej únie. Komisia tak vyšla v ústrety Európanom, ktorí sa počas letnej internetovej ankety veľkou väčšinou (80 percent kladných odpovedí) vyslovili za upustenie od posúvania hodín dvakrát do roka.

Eurokomisia však dala jasne najavo, že zmenu času treba zrušiť, ale členské štáty by v súlade so zásadami subsidiarity mali samy rozhodovať o tom, či sa ich občania budú riadiť letným alebo zimným časom. Zároveň vyzvala členské štáty, aby sa dohodli na koordinovanom postupe, čo by malo zaručiť riadne fungovanie vnútorného trhu a zabránilo chaosu, keď by niektoré krajiny zostali pri úprave zmeny času a iné túto prax ukončili.

V Tanzánii sa prevrátil trajekt, obetí môže byť vyše 200

Členské štáty sú povinné najneskôr do apríla 2019 oznámiť, či plánujú trvalo zaviesť letný alebo zimný čas. Posledná povinná zmena na letný čas by prebehla v nedeľu 31. marca 2019. Po tomto dátume by členské štáty, ktoré by chceli trvalo zaviesť zimný čas, mohli vykonať poslednú sezónnu zmenu času v nedeľu 27. októbra 2019. Potom by už sezónna zmena času viac nebola možná.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre