Jednou vetou

Premiéri V4 sa zhodli, že šéfom EK by nemal byť nikto zo špicenkandidátov

Premiér Poľska Mateusz Morawiecki, japonský premiér Šinzó Abe, premiér SR Peter Pellegrini, premiér Česka Andrej Babiš, vicepremiér a minister financií Maďarska Mihály Varga

foto: TASR - Martin Baumann

Premiéri krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa na piatkovom rokovaní v Prahe zhodli, že šéfom Európskej komisie (EK) by sa nemal stať nikto z takzvaných špicenkandidátov, informovala spravodajská televízia ČT24. Poznamenala, že k obsadeniu kľúčových únijných funkcií by malo dôjsť už na nedeľňajšom mimoriadnom zasadnutí Európskej rady.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) po schôdzke V4 uviedol: „Nie je to o tom, že by sme zásadne trvali na niekom, kto musí byť zo strednej alebo východnej Európy. Samozrejme, sú tam takí kandidáti, ale je to o tom, aby ten človek rozumel nášmu regiónu a nemal nejaké predsudky a historicky negatívne názory z hľadiska napríklad našich názorov na migráciu, klímu či rozpočet.“

Podľa Babiša by nebolo dobré, ak by sa ani na nedeľňajšom summite nepodarilo vyriešiť obsadenie dôležitých postov. „Viac-menej asi väčšina členov Európskej rady počíta s tým, že môžeme rokovať celú noc. Myslím, že všetci počítajú s tým, že si blokli aj to dopoludnie v pondelok,“ dodal Babiš.

Sea-Watch 3 s migrantmi vplávala do prístavu na Lampeduse, kapitánku zatkli

Medzitým nemecký denník Die Welt napísal, že kandidát Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente (EP) Manfred Weber sa nestane predsedom Európskej komisie. Podľa Die Welt sa na tom dohodli európski lídri na summite krajín skupiny G20 v japonskej Osake.

O post šéfa EK sa zo špicenkadidátov uchádzajú aj Holanďan Frans Timmermans (za socialistov) a Dánka Margrethe Vestagerová (za liberálov).

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia