Prenasledovanie Rohingov môže predstavovať genocídu, povedal komisár OSN pre ľudské práva

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Systematické prenasledovanie moslimskej menšiny Rohingov v Mjanmarsku môže predstavovať genocídu. Povedal to v utorok v Ženeve komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn.

Vo svojom prejave pred Radou OSN pre ľudské práva (UNHRC) v rámci špeciálneho zasadnutia venovaného Rohingom Zajd uviedol, že mjanmarské bezpečnostné zložky sa podieľali na upaľovaní civilistov priamo v ich príbytkoch, zabíjaní detí a dospelých, rozsiahlom znásilňovaní žien a detí a vypaľovaní škôl a mešít.

Zajd navyše upozornil na pribúdajúce obmedzenia, ktorým sú Rohingovia dennodenne vystavovaní, ako sú odopieranie občianskych práv či rodných listov pre svoje deti.

„Vzhľadom na to všetko môže niekto poprieť, že tu nie sú prítomné prvky genocídy?“ opýtal sa Zajd Raad Husajn.

Predstavený návrh rezolúcie

Agentúra DPA upozornila, že komisár OSN pre ľudské práva zvyčajne nekomentuje trestné činy v oblasti ľudských práv a takéto rozhodnutie ponecháva na súdy.

Na zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva bol predstavený návrh rezolúcie predložený viacerými krajinami vrátane Saudskej Arábie a Bangladéša. Dokument, o ktorom sa bude hlasovať ešte v utorok, vyzve Mjanmarsko, aby do Jakchainského štátu vpustilo vyšetrovateľov OSN a humanitárne organizácie.

Od konca augusta ušlo pred násilnosťami v Jakchainskom štáte do susedného Bangladéša takmer 620.000 mjanmarských Rohingov. Mjanmarská armáda všetky obvinenia z útokov voči Rohingom a z ich vyháňania odmieta a tvrdí, že bojuje len voči teroristom.

Môže vás zaujímať

Generálny advokát radí, aby sa súd EÚ nezaoberal slovinsko-chorvátskym sporom