Jednou vetou

Prepustenie kapitána lode Viking Sigyn na kauciu bolo údajne nezákonné

Ilustračné foto

TASR

Rozhodnutie nižších maďarských súdov v kauze tragickej májovej nehody lodí s 28 obeťami prepustiť ukrajinského kapitána výletnej lode Viking Sigyn Jurija C. z vyšetrovacej väzby na kauciu nebolo v súlade so zákonom, vyhlásil v pondelok na verejnom pojednávaní najvyšší súd.

Podľa agentúry MTI ide o principiálny verdikt súdu, pričom donucovacie opatrenie voči kapitánovi zostáva zachované. Generálny prokurátor Péter Polt podal 28. júna na najvyšší súd opravný prostriedok vo veci prepustenia na kauciu. Kapitán je podozrivý zo spôsobenia tragickej zrážky.

Nemecko odsúdilo postup Kremľa voči demonštrantom v Moskve

Prokurátor predtým neuspel s odvolaním a súd po zložení kaucie 15 miliónov forintov (46.248 eur) Ukrajinca 12. júna prepustil na slobodu s tým, že musí nosiť monitorovací náramok. Ukrajinec nesmie opustiť územie Budapešti a dvakrát týždenne sa musí hlásiť vyšetrovacím orgánom. Odvolací súd potvrdil verdikt prvostupňového súdu.

Bilancia potopenia lode Hableány medzi piliermi Margitinho mosta po zrážke s výletnou loďou večer 29. mája je 27 mŕtvych vrátane dvojčlennej posádky. Z Dunaja sa po havárii podarilo zachrániť sedem Kórejčanov, po jednom nezvestnom ešte stále pátrajú.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia