Jednou vetou

Prepustí Rusko ukrajinského filmového režiséra Oleha Sencova?

Oleh Sencov v ruskom väzení.

Foto: Wikimedia

Rada Európy vyzvala v stredu Rusko na prepustenie ukrajinského filmového režiséra Oleha Sencova, ktorý už vyše mesiaca drží hladovku vo väzení v Rusku.

Tajomník Rady Európy Thorbjörn Jagland počas stretnutia s ruskou komisárkou za ľudské práva Taťjanou Moskaľkovovou uviedol, že Oleh Sencov „by mal byť z humanitárnych dôvodov prepustený,“ informovala tlačová agentúra Interfax.

V stredu zároveň právnici uväzneného režiséra informovali, že Európsky súd pre ľudské práva vyzval Sencova na ukončenie hladovky. Súd tiež apeloval na Rusko, aby do 27. júna poskytlo podrobnosti o stave Sencova a o tom, ako sú vo väzení zabezpečené jeho práva.

Čítajte viac: Rusko kritizovalo vesmírne ambície Donalda Trumpa

Sencov je väznený v Rusku, v západosibírskom meste Labytnangi na území Jamalskoneneckého autonómneho okruhu. Od 14. mája drží hladovku za prepustenie 64 ukrajinských občanov, ktorých považuje za politických väzňov.

Sencova zadržali na Kryme v roku 2014 po tom, ako Rusko tento polostrov anektovalo. Súd ho poslal do väzenia na 20 rokov pre plánovanie teroristického činu, čo však on sám popiera.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia