Prepustí Rusko ukrajinského filmového režiséra Oleha Sencova?

Oleh Sencov v ruskom väzení.

Foto: Wikimedia

Rada Európy vyzvala v stredu Rusko na prepustenie ukrajinského filmového režiséra Oleha Sencova, ktorý už vyše mesiaca drží hladovku vo väzení v Rusku.

Tajomník Rady Európy Thorbjörn Jagland počas stretnutia s ruskou komisárkou za ľudské práva Taťjanou Moskaľkovovou uviedol, že Oleh Sencov „by mal byť z humanitárnych dôvodov prepustený,“ informovala tlačová agentúra Interfax.

V stredu zároveň právnici uväzneného režiséra informovali, že Európsky súd pre ľudské práva vyzval Sencova na ukončenie hladovky. Súd tiež apeloval na Rusko, aby do 27. júna poskytlo podrobnosti o stave Sencova a o tom, ako sú vo väzení zabezpečené jeho práva.

Čítajte viac: Rusko kritizovalo vesmírne ambície Donalda Trumpa

Sencov je väznený v Rusku, v západosibírskom meste Labytnangi na území Jamalskoneneckého autonómneho okruhu. Od 14. mája drží hladovku za prepustenie 64 ukrajinských občanov, ktorých považuje za politických väzňov.

Sencova zadržali na Kryme v roku 2014 po tom, ako Rusko tento polostrov anektovalo. Súd ho poslal do väzenia na 20 rokov pre plánovanie teroristického činu, čo však on sám popiera.

Môže vás zaujímať

CSIS: Družicové zábery odhalili v Severnej Kórei tajnú raketovú základňu