Jednou vetou

Prepustili Čecha, ktorého takmer osem mesiacov zadržiavali v Kambodži

Václav Pavlát

foto: idnes.cz

Čecha Václava Pavláta, ktorého zadržiavali v Kambodži takmer osem mesiacov, prepustili na slobodu. Kambodžská prokuratúra stíhanie 47-ročného muža zastavila vo štvrtok. Informácie o jeho prepustení priniesol v piatok spravodajský server iDNES.cz.

Pavláta, ktorý sa v tejto ázijskej krajine živil ako turistický sprievodca, zadržala minulý rok v októbri tamojšia polícia pre podozrenie zo sexuálneho zneužívania 14-ročného kmérskeho dievčaťa Nicol.

Babiš zažaloval Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva

Priatelia zadržiavaného Čecha od začiatku tvrdili, že ide o účelové obvinenia. Podľa nich za obvineniami stála mimovládna organizácia Aple, ktorá sa zameriava na prípady zneužívania kambodžských detí cudzincami.

Pavlát HIV pozitívne dievča aj jeho matku podporoval a zháňal peniaze na liečbu. Dievča ho v poslednom čase každý týždeň vo väzbe navštevovalo. „Nicol je ako moja dcéra a nikdy by som jej neublížil. Teraz je pre mňa hlavné sa o ňu postarať. Nikto sa jej nevenoval, bola len zneužitá v tejto hre proti mne. Nemali proti mne vôbec nič a napriek tomu ma takto dlho zadržiavali vo väzení,“ povedal Pavlát krátko po svojom prepustení.

Členovia ČSSD podľa oficiálnych výsledkov schválili vládu s ANO

Napriek tomu, že proti Pavlátovi chýbali dôkazy a svedkovia, sa kambodžská justícia s uzavretím prípadu neponáhľala, píše iDNES.cz.

Priatelia zadržiavaného Čecha na právnu pomoc, potraviny a ďalšie potreby, ktoré mu prinášali do väzenia, zozbierali celkovo pol milióna českých korún.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia