Jednou vetou

Prepustili námorníkov unesených pirátmi pri pobreží Nigérie

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Poľské ministerstvo zahraničných vecí v utorok oznámilo, že všetci členovia posádky lode MV Pomerania Sky, ktorých koncom októbra uniesli piráti pri pobreží Nigérie, boli prepustení na slobodu. Informovala o tom agentúra PAP.

 „Všetci členovia posádky kontajnerovej lode vrátane ôsmich Poliakov, ktorých v októbri pri pobreží Nigérie uniesli piráti, sú v bezpečí a znova sa stretnú so svojimi rodinami,“ napísal webový portál poľskej stanice TVN24 odvolávajúc sa na vyhlásenie ministerstva zahraničných vecí vo Varšave.

Ministerstvo sa zároveň poďakovalo za profesionálne zvládnutie celej situácie majiteľom lode, ich spolupracovníkom a poradcom, a tiež nigérijským úradom.

Okolnosti, za ktorých sa unesení členovia posádky dostali na slobodu, nie sú známe. Podľa správ poľských médií boli medzi unesenými námorníkmi aj dvaja Filipínci a jeden Ukrajinec.

Human Rights Watch obviňuje Grécko z násilného vyháňania migrantov

Rezort zahraničia vo Varšave zároveň varoval poľských námorníkov, aby si pred rozhodnutím pracovať v nebezpečných oblastiach preverili, či majitelia lodí majú primerané poistenie.

Piráti koncom októbra zaútočili na loď MV Pomerania Sky plaviacu sa k nigérijskému prístavnému mestu Onne a uniesli 11 členov jej posádky. Zvyšných deväť osôb na palube ponechali bez ujmy. Loď, ktorá sa plavila pod libérijskou vlajkou a patrila nemeckej firme, bola v čase únosu približne 96 kilometrov od nigérijského pobrežia.

Únosy s cieľom získať výkupné sú vo viacerých častiach Nigérie pomerne častým problémom. V uplynulých rokoch uniesli mnoho cudzincov v regióne delty rieky Niger na juhu krajiny, kde sa ťaží väčšina ropy, ktorá je kľúčovým zdrojom nigérijskej ekonomiky.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia