Jednou vetou

Prezident Áder vymenoval štvrtú Orbánovu vládu

Maďarský prezident János Áder a maďarský predseda vlády Viktor Orbán počas stretnutia deň pred inauguráciou nového kabinetu Viktora Orbána 7. mája 2018 v Budapešti

foto: TASR/MTI

Maďarský prezident János Áder v piatok v Budapešti vymenoval ministrov štvrtej vlády premiéra Viktora Orbána. Podľa agentúry MTI tak vznikol nový kabinet, ktorého členovia následne zložia prísahu v parlamente.
Hlava štátu slávnostne odovzdala poverovacie listiny 13 ministrom v Sándorovom paláci.

Poverenie si prevzali ministerka bez kresla pre hospodárenie s národným majetkom Andrea Bártfaiová-Magerová, minister obrany Tibor Benkő, minister riadiaci úrad vlády Gergely Gulyás, minister rezortu ľudských zdrojov Miklós Kásler, minister pre agrárny rezort István Nagy a minister pre inováciu a vysoké školstvo László Palkovics.

Heti Világgazdaság: Orbán klame o kresťanskej demokracii

Ďalšími členmi kabinetu sa stali minister vnútra Sándor Pintér, minister riadiaci kabinet predsedu vlády Antal Rogán, minister bez kresla a vicepremiér zodpovedný za národnú politiku, cirkevné záležitosti a národnosti Zsolt Semjén, minister bez kresla pre rozšírenie atómovej elektrárne v Paksi János Süli, minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó, minister spravodlivosti László Trócsányi a minister financií Mihály Varga.

Nová vláda sa podľa Orbána sústredí na bezpečnosť a kresťanskú demokraciu. Spolu s ním bude mať 14 členov; siedmi ministri budú odborníci, ktorí prišli z komerčnej sféry, zvyšní sú z politického prostredia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia