Jednou vetou

Prezident Duterte ostro skritizoval rezolúciu UNHRC o „drogovej vojne“

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte

foto: TASR/AP

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte v piatok označil za "idiotov" vlády, ktoré stoja za vyšetrovaním Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) v súvislosti so záťahom filipínskych orgánov proti výrobcom, dílerom a užívateľom drog v tejto juhoázijskej krajine.

Pri rozsiahlych raziách prišli o život tisícky osôb a zákrok si vyslúžil medzinárodné odsúdenie, pripomína tlačová agentúra AFP. Duterteho trojročná „drogová vojna“ totiž rozpútala krviprelievanie vrátane nočného lynčovania podozrivých políciou a maskovanými ozbrojencami.

Bolsonaro chce, aby sa veľvyslancom v USA stal jeho syn

UNHRC vo štvrtok tesne prijala rezolúciu iniciovanú Islandom, ktorá dáva vysokej komisárke OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovej jeden rok na uskutočnenie „podrobného“ medzinárodného posudku inkriminovaných udalostí na Filipínach. „Drogová vojna“ je stredobodom Duterteho prezidentského mandátu.

„Títo sukini synovia nedokážu pochopiť, čo tu my máme za problém. Aké má problémy Island? Len ľad. Priveľa ľadu a žiadny jasný deň alebo noc, preto tam nie je žiadny zločin. A nie je tam ani polícia. Títo idioti však nerozumejú spoločenským, ekonomickým ani politickým problémom Filipín,“ vyhlásil Duterte.

Manila tvrdí, že polícia v súvislosti s drogami zabila 5300 podozrivých, ktorí sa zdráhali zatknutiu a odmietla odhady ľudskoprávnych skupín uvádzajúcich túto bilanciu na úrovni viac než 20.000 mŕtvych. Zásah má však medzi Filipíncami širokú podporu, zdôrazňuje AFP.

Duterte zároveň zopakoval svoje odhodlanie chrániť príslušné úrady, ktoré sa podieľajú na predmetných raziách.

Juncker odobril nových dočasných eurokomisárov

Filipínsky minister zahraničných vecí Teodoro Locsin rezolúciu UNHRC odmietol tiež a varoval pred „dôsledkami“ pre krajiny, ktoré ju podporia.

Drogová vojna, ktorá sa začala v roku 2016, je Duterteho „erbovou“ iniciatívou. Prezident často reaguje podráždene, ak sa táto činnosť stáva predmetom kritiky prichádzajúcej zo zahraničia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia