Jednou vetou

Prezident Ghaní oznámil, že prepustí takmer 900 väzňov

Afganský prezident Ašraf Ghání

foto: TASR/AP

Afganský prezident Ašraf Ghaní v utorok prisľúbil, že z väzníc vo svojej krajine prepustí takmer 900 väzňov. Vyjadril sa tak v prejave prednesenom pri príležitosti trojdňového sviatku íd al-fitr, ktorým sa končí moslimský pôstny mesiac ramadán. Informovala o tom agentúra AFP.

Južná Kórea chce urýchliť vyzdvihnutie obetí z vraku lode

Ghaní uviedol, že prepustených bude dovedna 887 väzňov. Nespresnil však, akých trestných činov sa títo ľudia dopustili, ani to, či ide o príslušníkov militantného hnutia Taliban.

Ghaní na aprílovom zhromaždení viac ako 3200 afganských politikov a kmeňových vodcov, známom ako Lója Džirga, oznámil, že ako gesto dobrej vôle hodlá prepustiť 175 väznených členov Talibanu. Nie je však jasné, či sú medzi 887 väzňami, ktorých chce prepustiť.

Ghaní pôvodne navrhoval, aby počas ramadánu platilo celoštátne prímerie, Taliban však jeho ponuku odmietol. Vlani pritom toto militantné hnutie samé vyhlásilo trojdňové prímerie platné práve v čase íd al-fitru, pripomína AFP. Dodáva však, že tento rok k poklesu násilia počas ramadánu nedošlo.

Pri útoku milície zahynulo najmenej 13 civilistov

Ghaní vo svojom utorňajšom prejave taktiež oznámil, že prijal pozvanie pakistanského premiéra Imrána Chána, aby ešte v júni navštívil Pakistan.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia