Jednou vetou

Prezident Mattarella žiada zistiť príčinu tragédie v nočnom klube

Taliansky prezident Sargio Mattarella

foto: TASR/AP

Návštevníci nočného klubu v talianskom meste Corinaldo, kde zahynulo v sobotu nadránom šesť ľudí v dôsledku masovej paniky, mali "právo na bezpečnosť".

Je preto potrebné „úplne vysvetliť, čo sa stalo, a zistiť akúkoľvek zodpovednosť či zanedbanie povinností“, vyhlásil taliansky prezident Sergio Mattarella, ktorého citovala tlačová agentúra AP.

Maďarská polícia nepustila demonštrantov pred parlament

Masová panika v nočnom klube Lanterna Azzurra (Modrý lampáš) vypukla počas rapového koncertu, keď niekto z prítomných údajne použil sprej s dráždivou látkou. Podľa zverejneného videozáznamu návštevníci v snahe uniknúť popadali na seba pri východe z klubu, keď nevydržal ich nápor stavebný prvok opisovaný ako zábradlie alebo nízky múrik.

Z údajov polície vyplýva, že udalosť v meste Corinaldo na pobreží Jadranského mora si vyžiadala životy piatich mladých tínedžerov a ženy, ktorá sprevádzala svoju dcéru. Podľa oficiálnych údajov vyviazlo ďalších 59 ľudí so zraneniami, staršie správy talianskych médií však hovorili až o približne 120 zranených.

„Občania majú právo na bezpečnosť, kdekoľvek sa nachádzajú – na pracoviskách, ako aj na miestach zábavy,“ uviedol vo vyhlásení Mattarella. „Bezpečnosť musí byť zaistená obzvlášť zodpovedne na miestach, kde sa schádzajú davy ľudí,“ upozornil prezident.

K tragédii v nočnom klube sa medzitým vyjadril pre štátnu televíziu minister vnútra Matteo Salvini, podľa ktorého došlo v tlačenici pri východe pravdepodobne k „prelomeniu dvoch parapetov“. Salvini tiež označil za „asi pravdivú“ informáciu, že v klube sa nachádzalo „viac ľudí, než bolo prípustné“.

Ekoaktivistke povolili vstup do Poľska, v Katoviciach bude protestný pochod

Oblastný veliteľ povolovojenských síl Cristian Corrazza, ktorého citovala talianska agentúra ANSA, takisto uviedol, že podľa predbežných zistení bolo na koncert predaných viac vstupeniek, než dovoľovala kapacita daného priestoru.

Štátny rozhlas medzitým informoval, že v čase vypuknutia paniky sa v nočnom klube nachádzalo približne 1000 osôb.
Podľa Corrazzu prišli o život mladí ľudia vo veku 14-16 rokov a 39-ročná žena. Dodal, že 13 zranených je vo vážnom stave.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia