Jednou vetou

Prezident mi vyjadril podporu, uviedol Babiš

Český premiér Andrej Babiš

foto: TASR/AP

Český premiér Andrej Babiš v sobotu po rokovaní s prezidentom ČR Milošom Zemanom v Lánoch uviedol, že mu hlava štátu vyjadrila podporu "v tomto zložitom období". Rokovali tiež o výmene ministra kultúry a o európskom summite, informovala spravodajská webstránka Novinky.cz.

Podľa Babiša Zeman iba potvrdil, že sa na budúci týždeň na Vysočine stretne s kandidátom na ministra kultúry Michalom Šmardom.

„Neviem vám povedať nič iné. Nič ďalšie som sa nedozvedel,“ povedal Babiš k tomu, že Zeman nekoná okrem jeho návrhu na odvolanie súčasného ministra kultúry Antonína Staňka.

Babiš tiež konštatoval, že mu prezident vyjadril podporu „v zložitom období“, za ktoré označil súčasný stav, keď proti nemu ľudia už niekoľko týždňov demonštrujú. V nedeľu sa na pražskej Letnej má uskutočniť dosiaľ najväčší protest.

Rusko chce, aby bolo víťazstvo nad nacizmom uznané ako svetové dedičstvo

„Pán prezident mi vyslovil celkovú podporu,“ dodal Babiš k hlasovaniu o vyslovení nedôvery vláde, ktoré iniciovala opozícia.

Najväčší priestor dostalo od Babiša rokovanie Európskej rady, kde išlo o personálne pozície a klimatickú dohodu. Babiš obhajoval odmietavý postoj k tomu, aby Európska únia dosiahla „uhlíkovú neutralitu“ do roku 2050. Argumentoval ohrozením priemyslu aj tým, že inde vo svete emisie naďalej rastú. Kritikom pripomenul, že tento mandát mal od vlády a bol s ním oboznámený aj snemovný výbor pre európske záležitosti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia