Jednou vetou

Zeman otvoril v Jeruzaleme Český dom

Miloš Zeman

Foto: TASR/AP

Český prezident Miloš Zeman plánuje presvedčiť českú vládu, aby presunula veľvyslanectvo ČR v Izraeli do Jeruzalema. Povedal to v utorok pred rokovaním s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, s ktorým následne v Jeruzaleme otvoril Český dom.

Informovala o tom spravodajská televízia ČT24. Pripomenula, že Zeman už v pondelok vystúpil s prejavom v izraelskom parlamente, Knesete, kde poslancom sľúbil, že podnikne všetko na presťahovanie veľvyslanectva z Tel Avivu.

Česká hlava štátu je na návšteve Izraela od nedele. Zeman novinárom povedal, že je s jej priebehom veľmi spokojný, a vyjadril nádej, že spokojnosť je aj na izraelskej strane. Prezident dodal, že v Jeruzaleme sa stretol aj s českými podnikateľmi.

Za uspokojivé Zeman označil tiež pondelňajšie rokovanie s izraelským prezidentom Reuvenom Rivlinom v Jeruzaleme. Zeman mal v utorok na programe obed s predsedom izraelskej vlády Netanjahuom, s ktorým potom v Jeruzaleme spoločne otvorili české centrum s názvom Český dom.

Niekoľkým staniciam v Chorvátsku pozastavili licenciu za šírenie nenávisti

Český prezident v úvodnom prejave vyjadril pevnú vôľu, že jeho ďalšia návšteva Izraela bude pri otváraní českej ambasády v Jeruzaleme. Netanjahu uviedol, že Izrael nemá na východnej pologuli väčšieho priateľa než Českú republiku.

Český dom, ktorý je spoločnou kanceláriou viacerých českých štátnych obchodných, cestovných a kultúrnych agentúr, sídli v budove neďaleko jeruzalemského Starého mesta. I keď nemá diplomatický štatút, Pražský hrad jeho založenie považuje za jeden z krokov smerujúcich k presťahovaniu českej ambasády z Tel Avivu do Jeruzalema.

Hlavným bodom Zemanovej návštevy v Jeruzaleme bol podľa ČT24 prejav v Knesete. Bol prvým českým štátnikom, ktorý mal túto možnosť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia