Jednou vetou

Prezident Rivlin začne viesť konzultácie o budúcom premiérovi v nedeľu

Poľský prezident Andrzej Duda a izraelský prezident Reuven Rivlin

foto: TASR/AP

Izraelský prezident Reuven Rivlin začne v nedeľu 22. septembra konzultácie, na základe ktorých sa rozhodne, koho poverí zostavením budúcej vlády po utorkových predčasných parlamentných voľbách. Vo štvrtok o tom informoval prezidentov úrad.

Rivlin bude mať stretnutia s predstaviteľmi jednotlivých politických strán, zvolených do parlamentu, a požiada ich o odporúčanie, kto konkrétne by sa mal stať budúcim premiérom.

Irán pohrozil totálnou vojnou USA a Saudskej Arábii

Prezident podľa týchto odporúčaní potom vyberie lídra, ktorý bude mať za úlohu vytvoriť vládu. Rivlinove konzultácie so stranami majú podľa očakávania trvať niekoľko dní, uviedla agentúra AFP.

Rivlinovo štvrtkové oznámenie nasledovalo po tom, čo takmer úplné volebné výsledky ukázali, že premiér Benjamin Netanjahu a jeho hlavný súper Benny Ganc sa dostali do patovej situácie.

Oficiálne výsledky síce ešte neboli oznámené, ale podľa izraelských médií po zrátaní 97 percent hlasov získala Gancova centristická strana Modrá a biela 33 zo 120 kresiel v parlamente a Netanjahuova pravicová strana Likud 31 kresiel.

Napriek Gancovmu tesnému náskoku ani jeden z oboch lídrov nemá hladkú, viditeľnú cestu k vytvoreniu väčšinovej koalície.

Netanjahu aj Ganc vyzývajú po utorkových parlamentných voľbách na vznik vlády národnej jednoty (veľkej koalície), ale líder strany Modrá a biela Ganc trvá na tom, že kabinet bude viesť on.

Premiérom Izraela chce byť Ganc, odmieta vstúpiť do vlády vedenej Netanjahuom

Netanjahu, ktorému v budúcich týždňoch hrozia obvinenia z korupcie, zatiaľ vôbec neukázal ochotu prijať koniec svojho pôsobenia v kresle premiéra. Je rekordérom – najdlhšie slúžiacom predsedom izraelskej vlády.

Rivlin vo štvrtok už skôr privítal Netanjahuovo rozhodnutie pridať sa k výzvam na vytvorenie vlády jednoty.

„Počúvam zvučné a jasné hlasy, žiadajúce širokú a stabilnú vládu národnej jednoty,“ uviedol prezident. „A blahoželám vám, pán premiér, k tomu, že ste sa dnes ráno k tejto výzve pridali,“ dodal Rivlin.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Grécko sa vracia do normálu. Toto všetko tam začína fungovať