Jednou vetou

Prezident Rúhání neprijal rezignáciu ministra zahraničných vecí

Iránsky prezident Hasan Rúhání

foto: TASR/AP

Iránsky prezident Hasan Rúhání neprijal v stredu demisiu ministra zahraničných vecí Mohammada Džaváda Zarífa. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na oficiálnu vládnu webovú stránku.

Rúhání v liste Zarífovi napísal, že jeho rezignácia je proti záujmom krajiny a „neschvaľuje ju“. Podľa agentúry AP je pravdepodobné, že Zaríf sa čoskoro vráti do práce. Päťdesiatdeväťročný diplomat sa zatiaľ k prezidentovmu rozhodnutiu nevyjadril.

Šéf iránskej diplomacie oznámil nečakane svoju demisiu v pondelok na Instagrame. „Ospravedlňujem sa za všetky chyby… počas predošlých rokov, keď som bol ministrom zahraničných vecí… Chcel by som vyjadriť vďaku iránskemu ľudu, ako aj predstaviteľom štátu,“ napísal Zaríf.

Pakistanské sily zostrelili dve indické lietadlá

 Zaríf zohral dôležitú úlohu v roku 2015, keď Irán uzavrel jadrovú dohodu so šiestimi svetovými mocnosťami. Po tom, čo Spojené štáty vlani v máji odstúpili od jadrovej dohody s Iránom a znovu zaviedli sankcie, sa však stal terčom kritiky odporcov Západu.

Na čele iránskeho rezortu diplomacie stojí Zaríf od augusta 2013. V rokoch 2002 — 2007 bol veľvyslancom Iránu pri Organizácii Spojených národov.

O príčinách Zarífovej rezignácie sa v Iráne živo diskutuje, píše DPA. Objavil sa aj názor, že ho mohlo nahnevať to, že nebol pozvaný na pondelňajšie stretnutie so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom. Všetci diskutujúci sa však zhodujú na tom, že odchod Zarífa by znamenal skorý koniec jadrovej dohody.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba