Prezident Zeman vymenoval Babiša za premiéra

Český prezident Miloš Zeman a Andrej Babiš.

Foto: TASR/AP

Český prezident Miloš Zeman vymenoval v stredu predsedu hnutia ANO Andreja Babiša za nového premiéra. Informoval o tom spravodajský kanál verejnoprávnej Českej televízie ČT24. Babišovu menšinovú vládu plánuje Zeman vymenovať o týždeň, teda v stredu 13. decembra. Nový premiér tak bude môcť Česko zastupovať na budúcotýždňovom summite EÚ v Bruseli. Následne mieni Babiš rokovať s ostatnými parlamentnými stranami o podpore alebo tolerancii svojho kabinetu.

Dolná komora českého parlamentu musí hlasovať o vyslovení dôvery novej vláde do 30 dní od jej vymenovania. Babiš podľa ČT24 avizoval, že o vyslovenie dôvery chce poslancov požiadať až v januári, krátko pred voľbami nového českého prezidenta.

Zeman v utorok prijal demisiu doterajšej koaličnej vlády s účasťou ANO pod vedením sociálnodemokratického premiéra Bohuslava Sobotku, ktorú zároveň poveril vykonávaním funkcie až do vymenovania Babišovho kabinetu. Menšinová vláda premiéra Babiša, predsedu hnutia ANO, ktoré zvíťazilo v októbrových parlamentných voľbách, nenašlo však koaličného partnera, bude mať podľa údajov českých médií 14 ministrov. Niektorí šéfovia rezortov si svoje kreslá udržia, ďalší sa len presunú na iné posty.

Babiš predtým avizoval, že pôjde o kabinet zložený z členov ANO a odborníkov. Celkove by malo vo vláde pokračovať päť doterajších ministrov, uviedol kanál ČT24. Minister životného prostredia Richard Brabec, minister spravodlivosti Robert Pelikán a minister dopravy Dan Ťok by si mali udržať svoje posty, zatiaľ čo ministra obrany Martina Stropnického plánuje Babiš presunúť do čela rezortu zahraničných vecí a v doterajšej funkcii ho nahradiť súčasnou ministerkou pre miestny rozvoj Karlou Šlechtovou.

Podľa spravodajského servera iDNES.cz je stredajšie vymenovanie Babiša prvým prípadom od vzniku samostatného Česka, keď sa stal premiérom politik nepochádzajúci z Českej strany sociálnodemokratickej alebo Občianskej demokratickej strany. Zeman pri tejto príležitosti povedal Babišovi, aby „sa nehneval na trpaslíkov, že mu okopávajú členky, pretože vyššie nedočiahnu“. Babiš zase vyjadril presvedčenie, že Česko by malo byť „aktívnejšie a navrhovať riešenia ilegálnej migrácie“.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie