Jednou vetou

Prezident Zimbabwe ponúkol Trumpovi pozemok na stavbu golfového ihriska

Zimbabwe Emmerson Mnangagwa

foto: TASR

Prezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa vyjadril v stredu ochotu poskytnúť americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi pozemok na výstavbu golfového ihriska v zimbabwianskom národnom parku. Informáciu priniesla agentúra AP.

Mnanangwowo vyjadrenie zaznelo na fóre newyorských investorov, ktoré sa uskutočnilo pred prvým vystúpením nového prezidenta Zimbabwe na Všeobecnej rozprave Valného zhromaždenia OSN.

Príslušný návrh Mnangagwa podľa vlastných slov tlmočil členom Trumpovho štábu na Svetovom ekonomickom fóre vo Švajčiarsku. Prezidentovi USA ponúkol pozemok v turistickom centre Victoria Falls, ktoré leží na severozápade Zimbabwe, v blízkosti svetoznámych Viktóriiných vodopádov. Agentúra AP pripomenula, že Trump je vášnivým hráčom golfu.

Trump predsedal BR OSN, obvinil Čínu zo zasahovania do amerických volieb

„Ponúkol som prezidentovi Trumpovi pozemok na postavenie supermoderného golfového ihriska, na ktorom bude môcť počas hry pozorovať veľkú päťku,“ povedal. Pojem veľká päťka označuje päticu voľne žijúcich afrických zvierat: leva, nosorožca, slona, byvola a leoparda.

Mnangagwa sa do úradu dostal v novembri minulého roka, keď jeho predchodca Robert Mugabe rezignoval po vojenskom prevrate. Nový prezident sa snaží podporovať investície do kolabujúceho hospodárstva krajiny a zlepšiť vzťahy so Spojenými štátmi, ktoré za dlhoročnej vlády Mugabeho uvalili na Zimbabwe sankcie z dôvodu porušovania ľudských práv.

Trumpov syn Eric navštívil Zimbabwe v roku 2010. Jeho zábery z poľovačky, na ktorých pózuje so zabitými zvieratami vrátane slona a leoparda, spôsobili v roku 2016 rozruch na sociálnych sieťach.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre