Prezidentka navštívi Nemecko, stretne sa s Steinmeierom aj Merkelovou

Prezidentka SR Zuzana Čaputová

Foto: TASR

Prezidentka SR Zuzana Čaputová absolvuje dvojdňovú návštevu Nemecka. V Berlíne sa v stredu (21. 8.) stretne s nemeckým náprotivkom Frankom-Walterom Steinmeierom aj nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Do vlasti sa vráti vo štvrtok (22. 8.).

Aktualizované 21.8. o 7.00

Voľby by v polovici augusta podľa prieskumov vyhrali tieto strany

Návšteva sa bude konať v čase 51. výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, jej dôležitým symbolom preto bude aj odkaz boja za slobodu. „Prezidentka v tomto duchu položí kyticu k pamätníku Bielych krížov na znak úcty k pamiatke všetkých, ktorí zahynuli pri pokuse o prekročenie Berlínskeho múru,“ informovala prezidentská kancelária.

Politická nádej Európy: Takto vidí názory zahraničných médií politológ

Uctí si ľudí, ktorí zahynuli pri Berlínskom múre

Návšteva sa koná v čase 51. výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. S inváziou začali v noci z 20. na 21. augusta 1968. Okrem vojakov Sovietskeho zväzu boli súčasťou tzv. operácie Dunaj aj jednotky z Maďarska, Bulharska, Poľska a NDR. Prezidentkina návšteva má preto niesť aj odkaz boja za slobodu. V tomto duchu položí kyticu k pamätníku Bielych krížov na znak úcty k pamiatke všetkých, ktorí zahynuli pri pokuse o prekročenie Berlínskeho múru.

Ten bol najznámejším symbolom studenej vojny a rozdelenia Berlína, Nemecka a celej Európy. Mesto rozdeľoval na východnú časť patriacu do východoeurópskeho, socialistického bloku a na západnú časť patriacu do západoeurópskeho, demokratického bloku.

Čaputová prijala novú veľvyslankyňu USA

Nemecký prezident Steinmeier pozval na plánované oslavy 30. výročia pádu Berlínskeho múru aj Čaputovú a tiež prezidentov Česka, Poľska a Maďarska. Na prínos Slovákov k pádu Berlínskeho múru 9. novembra 1989 sa nezabúda, napísal Steinmeier slovenskej prezidentke. Z dvojdňovej návštevy Nemecka sa hlava štátu do vlasti vráti vo štvrtok.

Môže vás zaujímať

Bavorsko žiada predĺženie kontrol na hraniciach s Rakúskom