Jednou vetou

Prezidentské konzultácie v Izraeli o zostavení novej vlády sa začnú v pondelok

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Izraelský prezident Reuven Rivlin v piatok oznámil, že na budúci pondelok začne viesť konzultácie s predsedami všetkých politických strán, ktoré sa v utorkových predčasných voľbách dostali do parlamentu.

Rivlin podľa agentúry AP spresnil, že si chce vypočuť odporúčania daných politikov, koho by mal poveriť zostavením vlády.

Francúzsko sa chystá na 22. dejstvo protivládnych protestov

Prezident si potom z odporúčaných kandidátov vyberie toho, ktorý má podľa jeho názoru najväčšie šance vytvoriť v parlamente väčšinu. Následne ho požiada, aby do 42 dní vytvoril vládu.

Podľa agentúry AP je vysoko pravdepodobné, že týmto kandidátom bude doterajší premiér Benjamin Netanjahu.

Z doterajších výsledkov sčítania hlasov – zo štvrtka večera – vyplýva, že Netanjahuova strana Likud obsadí v 120-člennom Knesete 36 kresiel.

Spoločne s ultraortodoxnými stranami, ktoré Netanjahu označuje za prirodzených spojencov Likudu, bude mať blok pravicových strán v parlamente väčšinu v podobe 65 hlasov.

Netanjahuovi prirodzení spojenci a potenciálni partneri v koalícii však vo voľbách nedosiahli očakávané výsledky: ultraortodoxná strana Zjednotený judaizmus Tóry predčasných voľbách prišla o jeden mandát a v Knesete ju bude zastupovať nie osem, ale sedem poslancov.

O Orbánovom osude sa rozhodne v nadnárodných spoločnostiach, uviedol maďarský ekonóm

Sčítaním hlasov sa tiež potvrdilo, že nacionalistická strana Nová pravica, na ktorej čele sú odstupujúci ministri Naftali Benet a Ajelet Šakedová, sa do parlamentu ani nedostala, čo je pre oboch straníckych lídrov veľký neúspech.

Vo všeobecnosti sa očakáva, že v Izraeli opäť vznikne pravicová koaličná vláda. Podľa denníka Maariv je však tiež možné, že Rivlin by sa mohol pokúsiť presvedčiť Netanjahua a lídra centristickej strany Modrá a Biela Bennyho Ganca, aby vytvorili vládu spoločne.

Vláda ich strán by mala v parlamente stabilnú väčšinu a pri dôležitých hlasovaniach – o rozpočte, daňovej politike či vojenskej povinnosti – by nebola vydaná napospas vydieraniu malých koaličných strán, napísal Maariv.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem